Wystawa. Paper image

"Dzień dobry, nie jesteś prawdziwa. Rzeczywistość wmawiana współczesnemu konsumentowi mediów, to rzeczywistość doskonała, tworzona przez kreatorów nowego rodzaju nadczłowieka: nieustannie młodego, urodziwego w każdej molekule, o idealnej cerze, zębach, kolorach i proporcjach wyliczonych przez algorytmy obowiązującej geometrii piękna. Nadczłowieka bez zmarszczek, zmęczenia, grama nadwagi czy jakichkolwiek innych konsekwencji procesów życiowych. Nadczłowieka, w którego matrixie nie ma miejsca na starość, przeciętność i codzienność. Stworzonego przez boga, którego aniołami są programy graficzne do obróbki ludzi i który odrzuca egzemplarze z najmniejszymi nawet usterkami, przeglądając ich zdjęcia podczas ćwiczeń na rowerku treningowym.

Tymczasem wystarczy jedna setna najmniejszej dawki energii kinetycznej aby wyrwać z czasopisma wizerunek ideału i zmiąć go w dłoni, a potem spojrzeć na efekt procesu prostowania. Piękno w sekundę przeistacza się w brzydotę. Uśmiech w grymas. Gładkość w szorstkość. Niesakzietelność okazuje się krucha i złudna jak aktualność gazet, które jutro będą już wczorajsze. Wezmą udział w przemijaniu, które łatwiej znosi się w warunkach naturalnych, bo wtedy nie widać go jak na dłoni, która zmięła zdjęcie i zepsuła iluzję o rzeczywistości".
Autorka

Katarzyna Łukasik - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (Wydział Edukacji Wizualnej, Wydział Grafiki i Malarstwa). Dyplom w Pracowni Fotografii Użytkowej prof. Grzegorza Przyborka oraz Pracowni Sitodruku prof. Andrzeja Smoczyńskiego. Doktorat w dziedzinie sztuk plastycznych na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Od 2012 roku związana z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, najpierw jako asystent, a obecnie adiunkt i opiekun naukowy pracowni serigrafii. Pracę naukową łączy z twórczością. Ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych (również poza granicami Polski), udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych oraz liczne nagrody artystyczne i wyróżnienia w prestiżowych konkursach.

Gdzie i kiedy

Miejsce: Galeria Aneks

Data: 08.11 - 30.11

Wstęp: 0 PLN

Strona organizatora: www