Wyspiański. Wernisaż i spotkanie z M. Śliwińską

Na wystawie Stanisław Wyspiański - czwarty wieszcz? zaprezentowane zostaną pierwsze wydania dzieł pisarza, które wydawał na własny koszt, a także reprodukcje dzieł plastycznych na pocztówkach i karnetach. Ponadto oglądający będą mogli zobaczyć reprinty najgłośniejszego dramatu - „Wesela”, przygotowaną z okazji 100-lecia dzieła Encyklopedię „Wesela”, pocztówki z przedstawienia prapremierowego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz książki przedstawiające życie i twórczość plastyczną Stanisława Wyspiańskiego.

godz. 17:00, Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4
Stanisław Wyspiański – czwarty wieszcz?
Wernisaż wystawy
Wstęp wolny


Wyspiański. Dopóki starczy życia

Spotkanie z Moniką Śliwińską
Prowadzenie: Bartosz Suwiński

Książka Wyspiański. Dopóki starczy życia jest prawdopodobnie pierwszą tak szczegółową, a jednocześnie przystępnie napisaną biografią Stanisława Wyspiańskiego. Próżno szukać w niej drobiazgowych analiz twórczości. Autorka koncentruje się raczej na odtworzeniu życia artysty, opisuje jego relacje z innymi, przedstawia miejsca, z którymi był związany, przytacza anegdoty.

Z niezwykle barwnej opowieści wyłania się obraz artysty kompletnego – dramaturga, poety, malarza, autora witraży i grafika, którego życie pełne było sprzeczności i dramatycznych zwrotów akcji. Dzięki tej książce mamy okazję poznać Wyspiańskiego, który ściga się ze śmiercią, chcąc w pełni zrealizować wszystkie artystyczne plany.

Monika Śliwińska (ur. 1978) – dziennikarka i redaktorka, od 2009 roku związana z nowymi mediami. Pracuje w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Redaguje stronę o życiu i twórczości Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Autorka książki Muzy Młodej Polski (2014), uhonorowanej Nagrodą Klio przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej.

godz. 17:30, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Gdzie i kiedy

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna

Data: 09.05

Godzina: 17:00 oraz 17:30

Wstęp: 0 PLN