Spotkanie "Burzliwe losy legendarnych gwiazd: Lody Halamy i Hanki Ordonówny

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu zaprasza na spotkanie „Burzliwe losy legendarnych gwiazd: Lody Halamy i Hanki Ordonówny” z udziałem Anny Lisieckiej i Anny Mieszkowskiej.

Loda Halama. Pierwsze nogi Drugiej Rzeczypospolitej to bardzo szczegółowa i godna uwagi pozycja opisująca niezwykle barwne i ciekawe życie przedwojennej gwiazdy kabaretu – Lody Halamy – tancerki rewiowej, której długie nogi przeszły do historii. Jednak kariera tancerki i aktorki nie jest jedynym przedmiotem książki. W tle przewija się również historia Polski, wydarzenia polityczne czy skandale II Rzeczpospolitej. Jednocześnie jest to opowieść o historii polskiego (i nie tylko) teatru, rewii, opery, kina. Anna Lisiecka znała się z główną bohaterką książki, a także była w posiadaniu swego rodzaju albumu czy pamiętnika, do którego polska tancerka wklejała artykuły prasowe i recenzje z czasów swojej kariery. Ten właśnie album stał się dla Lisieckiej jednym z ważniejszych źródeł.

Anna Lisiecka – komentator w redakcji literackiej Programu 2 Polskiego Radia, wielokrotnie nagradzana za szereg reportaży i audycji. Jest autorką scenariusza i wyboru materiałów archiwalnych do dokumentalnego albumu Katyń 1940 wydanego na płytach przez Polskie Radio w 2008 roku pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Jej reportaż Kainowa zbrodnia w 2010 roku otrzymał Główną Nagrodę Wolności Słowa przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. W 2011 roku została wyróżniona przez SDP za cykl audycji „Droga do Soplicowa”. Radio uważa za niezwykłe medium, w którym i słuchacze są artystami.

Gdzie i kiedy

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna

Data: 02.04

Godzina: 18:00

Wstęp: 0 PLN