Dni Tischnerowskie

PROGRAM:


 11 kwietnia 2019 (czwartek)

  • godz. 17:30, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

„Jak usprawiedliwić historię Wszechświata?”

Wykład ks. prof. Michała Hellera

  • godz. 18:30, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

„Czy nasz świat jest najlepszym z możliwych?”

Dyskusja z udziałem: ks. prof. Michała Hellera, ks. dr hab. Tadeusza Pabjana i prof. Jana Krasickiego

Moderator: Wojciech Bonowicz


12 kwietnia 2019 (piątek)

  • godz. 9:00, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Lekcje czytania z „Tygodnikiem Powszechnym”

Ks. Józef Tischner – Jak przerwać spiralę nienawiści?

Prowadzenie: Wojciech Bonowicz

  • godz. 11:00, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Lekcje czytania z „Tygodnikiem Powszechnym”

Ks. Józef Tischner – Przestrzeń jako projekt wolności

Prowadzenie: Wojciech Bonowicz

  • godz. 18:00, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Koncert „Poeci Tischnera”

Wykonawcy: Beata Paluch, Iwona Konieczkowska

Akompaniament: Tadeusz Leśniak

Prowadzenie: Wojciech Bonowicz


Jest czymś oczywistym, że Dni Tischnerowskie organizuje Kraków, ale mało kto wie, że w ciągu dwóch ostatnich dekad tego typu imprezy odbyły się m.in. w Białymstoku, Chojnicach, Gdańsku, Głogowie czy Poznaniu, i że regularnie odbywają się również w Starym Sączu. Dlaczego zatem nie spróbować w Opolu?

Formuła Dni Tischnerowskich jest pojemna: łączy wydarzenia artystyczne z naukowymi i popularnonaukowymi, obok wykładów i dyskusji są koncerty i lekcje dla szkół.

W trakcie pierwszych Dni Tischnerowskich w Opolu spotkamy się z ks. Michałem Hellerem, który wygłosi wykład pt. „Jak usprawiedliwić historię Wszechświata?”. Po wykładzie będzie czas na dyskusję. Jej temat – „Czy nasz świat jest najlepszym z możliwych?” – nawiązuje do tytułu ostatniej książki ks. Tadeusza Pabjana, ucznia ks. Hellera, poświęconej ludzkiej refleksji nad obecnością zła w świecie. W dyskusji, obok wspomnianych autorów, głos zabierze jeszcze jeden filozof prof. Jan Krasicki, specjalista od filozofii rosyjskiej. Debatę moderował będzie Wojciech Bonowicz, poeta i publicysta, autor biografii ks. Józefa Tischnera i opiekun jego archiwum.

Ponadto podczas Dni Tischnerowskich w Opolu Wojciech Bonowicz spotka się z uczniami dwóch wybranych liceów, aby czytać z nimi eseje patrona imprezy – Jak przerwać spiralę nienawiści? oraz  Przestrzeń jako projekt wolności.

Zwieńczeniem imprezy będzie koncert „Poeci Tischnera”, podczas którego usłyszymy ulubione wiersze patrona Dni: od Tetmajera, Rilkego i Leśmiana, przez Gałczyńskiego i Poświatowską, aż po góralskie poetki – Hankę Nowobielską i Wandę Czubernatową. Lekturę poezji, w wykonaniu dwóch znakomitych krakowskich aktorek – Iwony Konieczkowskiej i Beaty Paluch, przeplatać będą piosenki autorstwa m.in. Mariana Hemara, których ks. Tischner chętnie słuchał w wolnych chwilach. Za pianinem usiądzie Tadeusz Leśniak.

Dni Tischnerowskie w Opolu będą więc okazją, żeby nieco lepiej poznać tę barwną postać i tę frapującą myśl. Tischner lubił mawiać, że filozofowie nie stwarzają gorączki świata, ale nieźle ją mierzą. Czy rzeczywiście? Czy Tischner rzeczywiście wiedział, czemu nasze głowy są gorące i co nam dolega? Podczas wydarzeń poświęconych temu wybitnemu myślicielowi wspólnie postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.

Wojciech Bonowicz – ur. w 1967 r., poeta, publicysta, dziennikarz. Laureat Nagrody Literackiej Gdynia (2007). O poezji rozprawia ze staroświeckim przejęciem, chociaż zajmują go nowoczesne wiersze. Stoi po stronie światła, wiele godzin spędził w pismach Józefa Tischnera. Ostatnio opublikował bajki dla dzieci Bajki Misia Fisia (2012), wywiad-rzekę z Wojciechem Waglewskim Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe, przygotował do druku ostatnią, nieukończoną książkę Józefa Tischnera Inny. Esej o spotkaniu (2017) oraz wydał tom wierszy Druga ręka (2017).

prof. dr hab. Michał Heller– ur. w 1936 r. w Tarnowie, filozof, teolog, fizyk kosmolog. Interesuje go człowiek i wszechświat, sam pisze: „Nie tylko Wszechświat jest wyzwaniem dla człowieka. Człowiek jest wyzwaniem dla samego siebie”. Pracownik Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego oraz Papieskiej Akademii Teologicznej. Jako pierwszy Polak został w 2008 r. laureatem Nagrody Templetona przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią. Laureat wielu prestiżowych nagród, autor kilkudziesięciu książek, m.in.Filozofia naukiCzy fizyka jest nauką humanistyczną?Wszechświat jest tylko drogą, czyli Kosmiczne rekolekcjeUchwycić przemijanie.

prof. dr hab. Jan Krasicki – kierownik Zakładu Antropologii Filozoficznej w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się filozofią polską, rosyjską i niemiecką XIX i XX wieku. Główne kierunki jego badań skupiają się na metafizyce, filozofii człowieka, aksjologii, filozofii religii, filozofii społecznej, historiozofii. Szczególnie nurtuje go fenomen zła oraz problem tzw. śmierci Boga.

dr hab. Tadeusz Pabjan– ur. w 1972 r., wykładowca filozofii przyrody i filozofii nauki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie; członek Ośrodka Badań Interdyscyplinarnych. Napisał m.in.Spór o przyczynową strukturę czasu (2008), Eksperymentalna metafizyka (2011), Niedomknięty bilans wszechświata (2014) oraz, wspólnie z Michałem Hellerem, Stworzenie i początek wszechświata (2013) i Elementy filozofii przyrody (2014).

Gdzie i kiedy

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu

Data: 11.04 - 12.04

Wstęp: 0 PLN