Filia nr 4 MBP zbiera pamiątki z "Ronda"

Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu zaprasza do udziału w akcji „FORTEPIAN” I SAMOLOT – WSPOMNIENIA O „RONDZIE” czyli do  wspólnego tworzenia cyfrowego albumu wspomnień o okolicach placu Konstytucji 3 Maja - znanego powszechnie jako „Rondo”.

Celem akcji jest stworzenie kroniki tego miejsca, zebranie archiwalnych zdjęć charakterystycznych budynków oraz wysłuchanie historii mieszkańców. W efekcie będzie można zobaczyć jak zmieniła się ta część miasta na przestrzeni dziesięcioleci.  

Tytuł akcji nawiązuje do radzieckiego myśliwca Jak-9D, który w latach 60. stał na środku ronda oraz do potocznej nazwy jednego z wieżowców. To tylko dwa z wielu wspomnień, które pracownicy MBP zebrali dotąd z pomocą czytelników w jednym miejscu po to, by w świadomości opolan „Rondo” zyskało tożsamość nie tylko jako węzeł komunikacyjny, ale również splot historii, osobistych przeżyć i wspomnień mieszkańców.

Poszukiwane są fotografie i historie dokumentujące różnorodne wydarzenia z życia tej części miasta. Następnie zostaną one posegregowane i zdigitalizowane, aby najpierw pokazać je na wystawie w bibliotecznej Galerii Rondo, a potem stworzyć być może stale powiększane archiwum, które będzie udostępniane czytelnikom biblioteki. Na początek czerwca planowany jest wielki finał zbiórki: wernisaż wystawy połączony z naukową prelekcją i spotkaniem dla mieszkańców miejsca nazywanego „Rondem”.

Zdjęcia będą zbierane w Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej, przy ulicy Książąt Opolskich 48-50 do 14 maja 2016 roku.

Dyżurujący bibliotekarze udzielą odpowiedzi na wszelkie pytania pod numerem tel.: 77 457 08 26 lub na miejscu, w bibliotece.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1708285199408411/