Recenzja filmu „Ciemno, prawie noc” Borysa Lankosza

Książka Joanny Bator balansuje na granicy realizmu i sennej mary. Dzięki licznym retrospekcjom ucieka w przeszłość, poszukując tam klucza do zrozumienia teraźniejszości. Wydawać się może przez to niełatwym materiałem do filmowej adaptacji. Zadanie komplikuje jej polifoniczny, gawędziarski charakter, sprawiający, że czytelnik co rusz jest zaskakiwany nową opowieścią, które rozstawiają się przed nim jak rosyjskie matrioszki, przybliżając za każdym razem kolejny fragment historii. Poznanie prawdy to priorytet Alicji, reporterki, która nie wie jeszcze, że angażując się w sprawę zaginionych wałbrzyskich dzieci, rozkopuje także własną przeszłość. I rozkopie ją, a potem wpadnie w tę "króliczą norę", jak jej słynna imienniczka.

Zobacz całość

Jeszcze dzień życia” - animowana wojna

Wbrew potocznej opinii świat po wojnie nie stał się miejscem powszechnego pokoju. Wraz ze zmianą polityki Europy wobec kolonii, z dekady na dekadę, zaczął się wyłaniać tzw. Trzeci Świat. Kolejne państwa Ameryki Południowej i Afryki upominały się o wolność. Jak się okazało niełatwą. Był to czas burzliwych przemian polityczno-społecznych i krwawych zimnowojennych konfliktów. Dociekliwym obserwatorem tych zawirowań historii był Ryszard Kapuściński, mistrz polskiego reportażu. Przypatrując się na ogół z boku opisywanym przez siebie wydarzeniom, w animowanym dokumencie Jeszcze dzień życia wychodzi w końcu z tła - porzuca rolę obserwatora, by stanąć w kadrze. Widzimy na ekranie, jak gnany ambicją i zawodową pasją czyni confusão - stan permanentnego chaosu, swoją codziennością.

Zobacz całość

Na falach codzienności - "Walc w alejkach" Thomasa Stubera

Egzotyczny krajobraz, pełen słońca i rozłożystych palm. Wypełniony muzyką przychodzących i odchodzących fal. Uwodzi i unosi myśli daleko, ku miejscu, które wydaje się w zasięgu ręki. Ku chwilom szczęścia. Ten rajski pejzaż wydaje się osiągalny, może jeszcze nie jutro, ale za jakiś czas... Na pewno.

Spójrzmy z bliska.

Zobacz całość

Ludzka pożoga - "Płomienie" Lee Chang-donga

Koreański reżyser, autor znakomitej Poezji z 2010 roku, Chang-dong Lee, i tym razem stanął na wysokości zadania. Jego nowy film, adaptacja opowiadania Spalenie stodoły Harukiego Murakamiego, jest godny prozy japońskiego pisarza - wyśmienitego żonglera gatunkowymi motywami, które wprawione w narracyjny ruch opowieści, stają się niecodziennym i fascynującym doświadczeniem. Podobnie jest w przypadku Płomieni, z filmu który mógłby być niezłym thrillerem lub melodramatem powstało coś znacznie głębszego.

Zobacz całość

Na końcu tęczy – dystopia w serialu Maniac

Black Mirror przedstawiał dystopijny świat dyskretnych technologii: ukrytych chipów i sensorów, cudownie płaskich ekranów i robotów-sobowtórów, natomiast Maniac, także eksplorujący niedaleką przyszłość, wykonał manewr w przeciwnym kierunku. W wizji Patricka Somerville'a technologiczne gadżety są ociężałe, pudełkowe i kanciaste - drażnią oko swoją obfitą obecnością. Za obiektami tej ekranowej retromanii kryje się swoista przyjemność; jouissance i komicznie ukazany erotyczny fetysz. Zobacz całość

Opolskie Eliminacje do Debiutów 2017

Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza wokalistki/wokalistów/zespoły z całej Polski do wzięcia udziału w eliminacjach do koncertu „Debiuty” podczas 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W tym roku eliminacje odbędą się dwuetapowo, a zgłoszenia można składać do 19 kwietnia przez stronę internetową www.ncpp.opole.pl/debiuty2017.

Zobacz całość

Konkurs: "Sztuka w przestrzeni miejskiej"

Organizatorzy konkursu: Galeria Sztuki Współczesnej, Fundacja GÓRAŻDŻE - Aktywni w Regionie oraz Miasto Opole
a także partnerzy: Górażdże CEMENT S.A. i SARP Opole zapraszają do udziału w konkursie "Sztuka w przestrzeni miejskiej - 800 powodów do wypoczynku".

Zobacz całość

Amerykańska Biblioteka Cyfrowa w Twoim domu

Miejska Biblioteka Publiczna ułatwiła dostęp do zasobów Amerykańskiej Biblioteki Cyfrowej. Dotychczas z materiałów dostępnych na platformie eLibraryUSA można było korzystać jedynie w bibliotece. Od tego miesiąca można z nich korzystać także w domu!

Zobacz całość

Tydzień Filmu Niemieckiego

W połowie listopada do Opola zawita największy w Polsce przegląd kina niemieckiego. W jego ramach pokazane zostaną najnowsze, najgłośniejsze i wielokrotnie nagradzane produkcje filmowe z Niemiec. Towarzyszyć będą im spotkania z twórcami.

Zobacz całość

Projekt “Brzydkie Kaczątko” w MDK-u

Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu zaprasza młodzież gimnazjalną i ponadgimnazjalną z opolskich szkół w wieku 12 – 19 lat do udziału w projekcie “Brzydkie Kaczątko” w ramach Rządowego Programu Bezpieczna i Przyjazna Szkoła.

Zobacz całość

Grupa G - trwa nabór na warsztaty teatralne

Grupa G - projekt edukacyjny inspirowany twórczością Jerzego Grotowskiego

To jesienny cykl warsztatów z zakresu edukacji teatralnej, oferta dla pedagogów, nauczycieli, liderów kół teatralnych i wszystkich tych, którzy chcą rozwijać się poprzez pracę teatralną. Zapraszamy na weekendowe spotkania z twórcami od lat zajmującymi się sztuką teatralną, pedagogami, choreografami i aktorami, którzy podczas weekendowych spotkań dzielić się będą swoją wiedzą i umiejętnościami.

Warsztaty poprowadzą:
- Izabela Chlewińska,
- Martyna Majewska,
- Arkadiusz Buszko,
- Sławomir Krawczyński,
- twórcy skupieni w Worcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w Pontederze.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.

Wymagane zapisy:
biuro@teatropole.pl
lub pod telefonem (+48) 77 454 59 42

Więcej informacji na stronie:
http://teatropole.pl/projekty-2/grupa-g-2/
________________________________________________

Pierwsze spotkanie:
sobota 3 września – 17:00 – 21:00
niedziela 4 września – 11:00-14:30 i 16:30-20:30

Zajęcia poprowadzi Izabela Chlewińska, tancerka, choreo

XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu, zaprasza do udziału w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Opolu. W tym roku impreza, pod hasłem „Czytanie uskrzydla” organizowana jest po raz piętnasty, a Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu tradycyjnie włącza się w nią bardzo aktywnie. Będzie trwała w od 1. czerwca do 16. czerwca 2016r.

Zobacz całość