Wystawa: "Symulakrum"

Małgorzata Futkowska

 

oraz Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Opolski

zapraszają na wystawę

 

SYMULAKRUM

 

SYMULAKRUM

Prezentowany na wystawie cykl prac to zestaw obrazów, w których artystka podejmuje próbę zobrazowania pamięci indywidualnej, osobistej osadzonej jednak w „ramach” pamięci zbiorowej. Tematyka prac oscyluje wokół tajemnicy wspomnienia. Przywołane wspomnienie nie jest jednak kopią zdarzenia, które miało miejsce w przeszłości i jego klarownym odbiciem w skali 1:1. (Re)konstrukcja wspomnienia odbywa się tu w wyniku pewnej pracy pamięci. Towarzysząca, nieodparta pokusa chęci dotarcia do szczegółów wspomnienia lub całościowego jego oglądu powoduje, że zamiast uruchamiać pamięć, nieświadomie zaczyna wkradać się fikcja, fałszywy obraz, jakiś rodzaj symulakrum. Jest nim wyobraźnia - rzeczywistość symulowana.

Inspirując się starymi fotografiami, tworzę w obrębie jednej płaszczyzny symultaniczne obrazy. Aktualizacja wspomnienia odbywa się tu za pomocą wyobraźni gdzie obok zdjęć, zatrzymanych fotograficznych kadrów, pojawiają się inne zaczerpnięte z przeszłości mity, własne spostrzeżenia i rejestry.

 

Małgorzata Futkowska

Małgorzata Futkowska ur.1975 r.

Dyplom magisterski obroniła w 2001 r. na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obecnie doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na Wydziale Artystycznym w Katedrze Malarstwa.  Specjalność malarstwo olejne. Zrealizowała 8 wystaw indywidualnych. Brała udział w ponad 40 wystawach zbiorowych prezentując swoje prace w kraju i zagranicą. Czynnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych poświęconych sztuce współczesnej biorąc udział w ogólnopolskich konkursach i konferencjach naukowych.

Gdzie i kiedy

Miejsce: Galeria ZPAP "Pierwsze Piętro"

Data: 30.09 - 19.10

Godzina: 17:00

Wydarzenia na facebooku: fb