Wystawa: "Świadkowie czasów"

Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu

i Konsul Austrii we Wrocławiu

zapraszają

na wystawę

 

ŚWIADKOWIE CZASÓW - fotografia w Austrii po 1945 roku

 

Otwarcia dokona Konsul Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu , dr Edward Wąsiewicz

 

Po wielkim sukcesie obszernej wystawy Świadkowie czasów - fotografia w Austrii po 1945 roku w Wiedniu w 2011 r. i w Budapeszcie, jej część (około 50 fotografii) zostanie zaprezentowana także w Opolu. Wyboru zdjęć dokonali Horst Stasny - światowej sławy fotograf austriacki, którego zdjęcia również są prezentowane na wystawie oraz Werner Sobotka, prezes Austriackiego Stowarzyszenia Fotograficznego i profesor m.in. Wyższej Szkoły Nauk Poligraficznych w Wiedniu.

Wystawa stanowi przegląd twórczości trzech pokoleń fotografów austriackich. I tak zobaczymy najlepsze prace takich ikon jak Ernst Haas, Inge Morath, Harry Weber, Heinz Simonis czy Erich Lessing. Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte są reprezentowane przez Rudolfa Schwarza Koglera i Güntera Brusa oraz akcjonistów Hermanna Nitscha i Heinza Cibulkę, który w 2009 r. gościł w Opolu z wystawą fotografii. Matka Cibulki pochodziła z Głogówka, stąd Polska często występuje na fotografiach artysty. Z grupy artystów średniego pokolenia zobaczyć będzie można prace takich artystów jak Elfi Semotan, Gerhard Trumler, Gerhard Heller, Alfred Seiland, Gerhard Sokol, Andreas Bitesnich, Erwin Wurm i Horst Stasny, który nie tylko dokonał wyboru zdjęć do wystawy, ale jego prezentowane czarno-białe zdjęcie, Anilin z 1989 r., stanowi motyw przewodni wystawy.

Zwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć, jak zmienił się sposób fotografowania na przestrzeni ponad 60 lat; od klasycznych, czarno-białych portretów i zdjęć reporterskich po współczesne, kolorowe zdjęcia wykorzystujące najnowsze techniki cyfrowe. Przedstawiają one m.in. codzienne życie zwykłych ludzi, świat mody, polityki, sztuki i sportu. Są wśród nich portrety, a także zdjęcia sytuacyjne. Podczas oglądania fotografii Świadkowie czasów - fotografia w Austrii po 1945 roku każdy odwiedzający znajdzie coś dla siebie, ponieważ sama wystawa potrafi szokować, prowokować, czy zaskakiwać, doprowadzając odbiorcę do śmiechu, ale również do pewnych refleksji i przemyśleń.

Gdzie i kiedy

Miejsce: Galeria WuBePe

Data: 30.03 - 16.04

Godzina: 17:00