Wystawa poplenerowa - Plener Wolgast

PLENER WOLGAST
Interdyscyplinarne Sympozjum Body Art Widzieńsko 2016

W dniach 22-29.06.2016, z ramienia Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Opolski, miałam przyjemność prowadzić Interdyscyplinarne Sympozjum Body Art w Starej Leśniczówce, byłym Domu Pracy Twórczej malarza Henryka Naruszewicza w Widzieńsku.
Celem pleneru była wymiana doświadczeń artystycznych związanych z szeroko pojętą sztuką ciała oraz jej miejscem i rolą w sztuce współczesnej. Body art rozumiane było tu nie tylko jako sztuka bezpośrednio związana z ciałem ale jako pretekst do poszukiwania w ciele motywu inspirującego do wypowiedzi artystycznej poprzez malarstwo, rzeźbę i film.
Z zaangażowaniem realizowaliśmy własny program twórczy inspirowany sztuką ciała oraz atmosferą i historią leśniczówki sięgającą do 1791 r., nie zaniedbując wspólnych eksploracji m.in. pobliskiej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, znanej z ultra nowoczesnej architektury. Wernisaż pt. Architektura muzyką przestrzeni, Katarzyny Krakowiak, oraz koncert jazzowy amerykańskiego śpiewającego sekstetu Take 6, pozwoliły w praktyce docenić rozmach architektoniczny gmachu, korespondujący z niezwykłą życzliwością personelu.
W Widzieńsku zgodnie podziwialiśmy intymność miejsca, opiekę kulinarną Pani Doroty i otaczające nas walory przyrodnicze. Wieczorami jednak od spotkania w ogrodzie żerujących dzików, wybraliśmy salę kominkową i prezentację doświadczeń twórczych.
Polemizując z mottem, jakie zastaliśmy nad drzwiami leśniczówki, głoszącym: Ars longa, vita brevis czyli Sztuka trwa długo, a życie krótko, uważam że dzięki takim spotkaniom i ludziom, którzy je umożliwiają - przedłużamy zarówno życie własne jak i sztuki. W imieniu uczestników dziękuję Martinowi Schröter za zaproszenie do Widzieńska, subtelną opiekę oraz prezesce Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Opolskiego, Dr Beacie Wewiórce, za wsparcie wszelakie.
Szczególnie gorąco dziękuję artystom, za Waszą wspólną pełną humoru obecność, za piękne prace i za wypowiedzi na ich temat umieszczone w dalszej części, co mam nadzieję ułatwi odbiór Waszych dzieł i wpłynie na ich pozytywną recepcję.
Odwiedzającym życzę wielu wzruszeń podczas wystawy poplenerowej i zachęcam do obejrzenia refleksji filmowej, która w zabawny sposób przedstawiła widzieńską rzeczywistość nas wszystkich.

LUCILLA KOSSOWSKA
komisarz pleneru

Gdzie i kiedy

Miejsce: Galeria ZPAP "Pierwsze Piętro"

Data: 27.01

Godzina: 17:00

Wydarzenia na facebooku: fb