Wystawa Miejska legenda REkonstrukcja

Zapraszamy na projekt realizowany przez Galeria Sztuki Współczesnej iMuzeum Śląska Opolskiego
pt. Miejska Legenda - REkonstrukcja/ DEkonstrukcja

 

Projekt w Muzeum Śląska Opolskiego
"Miejska legenda – REkonstrukcja"

Kuratorka: Joanna Filipczyk
Opole przełomu lat 50. i 60. XX wieku jawi się w przekazach jako czas wyjątkowo dobry dla miasta. Okrzepłe już po wojennych zniszczeniach, ze skwapliwie zatartymi śladami niedawnej niemieckiej przeszłości, Opole zaczynało nowe życie. W informacjach i reportażach często przedstawiane było jako miasto młodych, tętniące energią.
Ówczesny gospodarz Opola – Karol Musioł, familiarnie zwany Papą Musiołem – wygrał właśnie (w roku 2017 – ponad 33 lata po śmierci) z ogromną przewagą plebiscyt „Gazety Wyborczej” na „Opolanina 800-lecia”. Apologeci tej epoki wymieniają jednym tchem dni Opola, opolskie wiosny, festiwal piosenki, teatr Grotowskiego. W powtarzanej chętnie „legendzie” o osiedleniu się Krzysztofa Buckiego w Opolu mówi się, że malarz zawitał tu na chwilę, aby odwiedzić kolegę, a podczas jednodniowego pobytu został siłą niemal zaciągnięty do gabinetu Musioła, który obiecał mu mieszkanie i pracownię.
Powstała pierwsza wyższa uczelnia, działały teatr i orkiestra symfoniczna, a „Trybuna Opolska” w 1958 roku piórem Krystyny Konopackiej-Csali donosiła: „Nie można narzekać na zastój życia plastycznego w Opolu. W mało którym mieście w Polsce daje się tak wyraźnie odczuć na ulicach, placach, skwerach i we wnętrzach istnienie żywotnej grupy plastyków, jak u nas”.
Jednocześnie w 1956 roku Franciszek Pikuła zwracał uwagę na potrzeby artystów, którzy „nie mają gdzie mieszkać, a warsztaty ich pracy to są strychy […]. Przyjechaliśmy tutaj z wielkim zapałem tworzenia, ale dzisiaj jesteśmy rozczarowani i wydaje nam się, że jesteśmy niepotrzebni. Pomimo że mamy pełne teki naszych prac, nie możemy dogadać się z «Trybuną Opolską», aby w «Głosach znad Odry» może by zamieścić”.
Jak zatem było? Przenieśmy się do Opola sprzed przeszło pół wieku.

Gdzie i kiedy

Miejsce: Muzeum Śląska Opolskiego

Data: 17.02 - 03.03

Godzina: 17:00

Wydarzenia na facebooku: fb