Wystawa: Miejska legenda DEkonstrukcja

GSW zaprasza na projekt realizowany przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu oraz Muzeum Śląska Opolskiego
pt. "Miejska Legenda REkonstrukcja/ DEkonstrukcja".

17 lutego - w piątek odbędą się dwa wernisaże:

– godz. 17.00: „Miejska legenda – REkonstrukcja”, wernisaż w Muzeum Śląska Opolskiego,
ul. Świętego Wojciecha 13. Wystawa czynna do 14 kwietnia 2017 roku.

– godz. 18.00: „Miejska legenda – DEkonstrukcja”, wernisaż w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, pl. Teatralny 12. Wystawa czynna do 19 marca 2017 roku.

W programie wernisażu w Galerii Sztuki Współczesnej: performance Marii Bitki pt. „Niedźwiedzica” oraz koncert zespołu Shadok.
_________________________

Projekt w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu (1 piętro):
"Miejska legenda - DEkonstrucja"

Artystki: Maria Bitka, Klaudia Eckert, Malwina Mielniczuk (Malv Miel),Paulina Ornatowska, Magda Wolnicka, Magdalena Żołędź

Kuratorka: Agnieszka Dela-Kropiowska
#gswopole

Wystawa „Miejska legenda – DEkonstrukcja” jest próbą spojrzenia na legendy istniejące w sferze kultury oraz przestrzeni społecznej Opola. Nicolas Bourriaud pisał, że działania artystyczne pokazują świat jako z natury niezdefiniowany, uświadamiają „konstruowany” charakter przestrzeni społecznej, obszaru, w którym artyści mogą przebrać się w wymyślony przez siebie kostium.
Wystawa „Miejska legenda – DEkonstrukcja”, poprzez artystyczny „kostium” skonstruowany przez uczestniczki projektu, sprawi, że nieco inaczej zaczną jawić się zjawiska społeczno-kulturowe powszechnie utożsamiane z Opolem. Dekonstrukcji dokonają artystki związane z miastem (mieszkające, pracujące, niegdyś uczące się w stolicy regionu), które podejmują próbę zdekonstruowania Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki (Malwina Mielniczuk), pokazania tęsknoty mieszkańców za naturą kojarzoną z wyspą Bolko i Odrą (Paulina Ornatowska, Maria Bitka), prowadzą dialog z opanowanym przez mężczyzn środowiskiem artystycznym minionych dekad (Magdalena Żołędź, Klaudia Eckert), przywołują dziecięce wspomnienia o atrakcjach i miejscach mniej oczywistych na szlakach turystycznych (Magda Wolnicka, Maria Bitka), transponują tradycje mieszkańców wsi, stanowiących obecnie dzielnice Opola, do czasów współczesnych (Maria Bitka), na nowo interpretują literaturę charakteryzującą zwyczaje mieszkańców regionu i miasta (Magdalena Żołędź). Na wystawie będą zaprezentowane niepublikowane dotąd listy Jana Borowczaka, Krzysztofa Buckiego i Henryka Rachwalskiego, które powstały (według niepotwierdzonych źródeł) w ramach grupy DĄB założonej w 1963 roku (inicjatywa Magdalena Żołędź).
Artystki stawiają pytanie o możliwość nowego odczytania najnowszej historii i zwyczajów opolan.

Projektowi w GSW towarzyszyć będzie ekspozycja "Wystawa mi się podobała, jeszcze przyjdę" (parter GSW).

Gdzie i kiedy

Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej

Data: 17.02 - 28.02

Godzina: 18:00

Wydarzenia na facebooku: fb