Wystawa: "Lessing przedstawia Lessinga"

Wprowadzenie do wystawy:
Hannah Lessing (córka artysty)
Roman Hlawacz
Edward Wąsiewicz,
Konsul Honorowy Republiki Austrii

Wystawa zorganizowana ze zbiorów Muzeum Żydowskiego w Wiedniu, przy współpracy z Konsulatem Austrii we Wrocławiu i
Austriackim Forum Kultury w Warszawie

Wystawa zdjęć Ericha Lessinga, jednego z najważniejszych austriackich fotografów XX wieku. Do dziś jest on uznawany za jednego z głównych kronikarzy powojennej historii nie tylko Austrii, ale i Europy.
Lessingowi, mimo że nie uważał się za portrecistę, udało się stworzyć jedyny w swoim rodzaju fotograficzny katalog najważniejszych polityków XX wieku. Jedna z jego legendarnych fotografii przedstawia Ministrów Spraw Zagranicznych Austrii i Wielkiej Czwórki (ZSRR, Wielkiej. Brytanii, USA i Francji) stojących na tarasie Belwederu, w dniu podpisania Austriackiego Traktatu Państwowego (15 maja 1955 r.). Zdjęcie to stało się ikoną nowej, współczesnej Austrii, odbudowującej swoją demokratyczną państwowość, w co Lessing osobiście się angażował.

Lessing urodził się w Wiedniu, w żydowskiej rodzinie. Narastające prześladowania Żydów w Austrii zmusiły go w 1939 roku do opuszczenia kraju. Jego matka pozostała w Wiedniu i ostatecznie została zamordowana w Auschwitz.

Sam Lessing wyemigrował do Palestyny, gdzie pracował w kibucu i jako taksówkarz. Jego młodzieńcze hobby - fotografia - wkrótce stało się profesją. Po powrocie do Austrii w 1945 roku zaczął pracować jako fotoreporter dla Associated Press, został też członkiem prestiżowej agencji fotograficznej Magnum Photos.

Hannah Lessing wraz z Danielle Sperą, dyrektorką Muzeum Żydowskiego w Wiedniu, dokonały bardzo subiektywnego wyboru fotografii, nadając projektowi Lessing przedstawia Lessinga intymny charakter. Dzięki temu powstała intrygująca wystawa obejmująca swym zakresem twórczość Ericha Lessinga począwszy od znanych fotoreportaży politycznych, aż po prace dotąd nigdy nie pokazywane, takie jak cykl Girls of the Sixties o wyborach Miss Polski w latach 60. ubiegłego wieku, zdjęcia belle femme na plaży w Cesenatico we Włoszech, czy zmysłowe ujęcia striptizerek.

Gdzie i kiedy

Miejsce: Galeria WuBePe

Data: 09.01 - 27.01

Godzina: 13:00

Wydarzenia na facebooku: fb