Wystawa: "Byty pokątne"

BYTY POKĄTNE
BOLESŁAW POLNAR (1952 – 2014)
RETROSPEKTYWA

Bolesław Polnar urodził się 30 czerwca 1952 roku w Głubczycach zmarł 10 lutego 2014 roku w Opolu. Polski artysta, malarz, grafik, scenograf. Mieszkał i tworzył w Opolu.
Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu (1972), studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1972 -1977. Dyplom z grafiki otrzymał w pracowni prof. Włodzimierza Kunza.
Bolesław Polnar był laureatem prestiżowej 1 nagrody w Ogólnopolskim Konkursie na obraz im. J. Spychalskiego w Poznaniu (1977), rok później wyróżniony na Bielskiej Jesieni`78. Wielokrotnie nagradzany prestiżowymi nagrodami regionalnymi między innymi: Nagrodą Marszałka Województwa Opolskiego, Prezydenta Miasta Opola, Nagrodą Dziennikarzy „Złota Spinka“, Nagrodą Loży BCC za promowanie sztuki. W kwietniu 2013 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Bolesławowi Polnarowi Medal Zasłużony dla Kultury Gloria Artis.

Poza malarstwem wypowiadał się też w grafice użytkowej. Przez wiele lat projektował okładki dla miesięcznika OPOLE, później projektował okładki i ilustracje do miesięcznika STRONY. Przez 10 lat współpracował z Oficyną Literacką WERS, opracował graficznie 56 książek, projektował również książki wydawane przez Uniwersytet Opolski. Współpracował z opolskimi teatrami – Teatrem Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki i Dramatycznym im. Jana Kochanowskiego projektując scenografie, programy i plakaty (plakaty znajdują się również w Muzeum Plakatu Polskiego w Wilanowie).
Od 2000 roku Bolesław Polnar był nauczycielem malarstwa i rysunku w opolskim Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Cybisa.
W 2006 roku wraz ze wspólnikiem Ryszardem Rzepką założył autorską galerię BP ATELIER, w której co miesiąc prezentowana była twórczość artystów z Polski, Czech, Niemiec wypowiadających się w różnych mediach – malarstwo, grafika, rzeźba, fotografia, nowe media, performance. Odbyło się także kilkadziesiąt spotkań autorskich pisarzy i poetów. BP Atelier zakończyło swoją działalność w 2013 roku.
Twórczość Bolesława Polnara prezentowana była na blisko 100 wystawach indywidualnych, oraz równie wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą w Polsce m.in. Opolu, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Warszawie. W Niemczech m.in. Berlinie, Monachium, Duren, Oldenburgu. We Francji m.in. w Paryżu, Chartres, Mpntpellier. W Stanach Zjednoczonych m.in. w Nowym Jorku, Waszyngtonie, San Francisco. W Szwecji (Helsinborg). Włoszech (Werona). W Parlamencie Europejskim w Brukseli w ramach Prezydencji Polski w Unii Europejskiej. W Czechach m.in. w Ostrawie, Krnovie, Opawie, Ołomuńcu.

Bolesław Polnar należał do twórców szczególnie ambitnych. Realizował przeważnie duże formaty o swobodnej narracji, której podmiotem był człowiek. W jego obrazach figuratywnych realność przeplata się z metaforą i symbolem i prawie zawsze występują komplikacje znaczeniowe. Nie był ironiczny, był poważny przede wszystkim w samej realizacji pomysłu plastycznego. Nie obiektywizował widzenia, ale stawiał dramatyczne ślady pełne ruchu, światła i wypracowanej kolorystyki – dużo czerni, bieli, czerwieni, chłodnego błękitu i szarości. Jego prace są ekspresyjne. Penetrował obrazami rzeczywistość
i nieustannie poszukiwał, pozostając z całym szacunkiem dla tradycji swoich profesorów. Nierzadko napotkać można w jego pracach cytaty odwołujące się do historii malarstwa - do malarzy, którzy zrobili na nim najmocniejsze wrażenie Goyi, Bacona, Fuseli.

Jego sztuka wbrew pozorom nie jest łatwa, często jednak piękna, animująca procesy intelektualne i emocjonalne. Posiada rys pewnej satyryczno- humorystycznej przewrotności (a nawet autoironii). W swoich pracach zmierzał ku harmonii pomiędzy tym, co na zewnątrz, a swoimi wewnętrznymi przeżyciami, rodziną.
Stałymi, wciąż powracającymi tematami jego twórczości są erotyka, autobiografia,, przemijanie i ogólnie pojęte relacje międzyludzkie. Wszystkie te motywy wydają się szczególną grą. Grą artysty z samym sobą, materią malarską, z historią sztuki, w końcu z widzem, któremu Polnar pokazywał swoje sztuczki.

____________________________________

Tytuł wystawy został zaczerpnięty z tekstu w katalogu „Bolesław Polnar malarstwo grafika plakat“, Salon Wystawowy BWA, kwiecień 1985 r.
____________________________________

WYDARZENIA I WYSTAWY TOWARZYSZĄCE:

Miejska Biblioteka Publiczna, Opole, ul. Minorytów 4
Wernisaż 03 kwietnia 2017 roku g. 18.00, wystawa czynna do końca kwietnia
Tytuł wystawy „POLNAR w druku“

Galeria Panaceum, Opole, ul. Pużaka 9
Wernisaż 07 kwietnia 2017 roku g. 18.00 do 23 czerwca 2017
Tytuł wystawy: „Głowy z głowy.Grafika Bolesław Polnar"

Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego Opole, ul. Strzelców Bytomskich 10
27 kwietnia 2017 rok, g.13.00
z inicjatywy Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Opolskiego: Wmurowanie tablicy upamiętniającej Bolesława Polnara

Teatr Eko Studio, Opole, Armii Krajowej 4
29.04.2017 roku, godz. 19.07
Kobiety Bolka i Mody Pokaz Agata Kowalcze

Ponadto będzie można zobaczyć plakaty do przedstawień teatralnych autorstwa Bolesława Polnara:
Foyer Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, Opole, Kośnego 2a od 30.03 do 30.04.2017
Foyer Teatru im. Kochanowskiego, Opole, pl. Teatralny 12
_____________________________

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Opola

#gswopole

Gdzie i kiedy

Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej

Data: 30.03 - 07.05

Godzina: 18:00

Wydarzenia na facebooku: fb