Wystawa: "Bezsenność"

Ignacy Nowodworski

„Bezsenność"

__________________________________________
Bezsenność jest dla mnie pewnym rodzajem zawieszenia pomiędzy dwoma światami - snem a jawą. Jednocześnie jest to stan dyskomfortu wynikający z chęci bycia w innej sferze. Stan pogranicza dwóch odrębnych światów, z których każdy może być nam zarówno przyjazny, jak i wrogi. To, co najciekawsze, dzieje się zawsze na styku, dlatego tą wystawą poruszam zagadnienie relacji dwóch światów z pozoru do siebie nieprzystających - ludzkiego i zwierzęcego.

Wystawa składa się z trzech rzeźbiarskich cykli powstałych w ciągu ostatniego roku.

„Sfora" to instalacja, którą tworzy kilkanaście ponadnaturalnej wielkości rzeźb. Potraktowane szkicowo sylwetki drapieżnych wilków panują nad otaczającą je przestrzenią. Są intruzami zawłaszczającymi dla siebie przestrzeń - swoją obecnością sprawiają, że terytoria ludzkie i zwierzęce zazębiają się lub czasowo jedno wypiera drugie. Zachęcam do wkroczenia na teren tej enklawy.

„Skrzydlaci powiernicy" to cykl 26 popiersi z krukami na ramieniu lub bez nich. Niektóre popiersia są czytelne, inne jakby pozostawione na którymś z etapów pracy, jakby zaatakowane przez ażurowe struktury lub nieokreślone powierzchnie - chaos i porządek, człowieczeństwo i zwierzęcość. Biologiczność postaci ludzkiej w kontrze do zgeometryzowanych drapieżnych czarnych ptaków i wyrastających jak mech nieludzkich struktur. Tajemnicza relacja pomiędzy człowiekiem a otaczającym go światem natury. Dwa z pozoru nieprzystające do siebie światy przenikają się, funkcjonują równolegle - mnie zainteresował punkt styku.

„Strażnicy" to rozpoczęty cykl całopostaciowych rzeźb odnoszący się bardziej do jakiegoś wewnętrznego spotkania - być może walki. Konfrontacji z samym sobą, przenikania myśli, obrony intymnego świata - indywidualnej strefy.
____________________________________________

Ignacy Nowodworski (1980 Gdańsk) - rzeźbiarz, asystent w pracowni rzeźby Instytutu Sztuki UO, specjalista ds. edukacji w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Absolwent Instytutu Sztuki UO, dyplom z wyróżnieniem w 2005 r. Prace w kolekcji „Zachęty" Opole oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Holandii, Anglii, Kazachstanie i USA.

______________________________________________
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

12.03 godz. 18:00 (sobota)
Warsztaty dla dorosłych
NIE WYWOŁUJ WILKA Z LASU
(wejściówki dostępne są w kasie biletowej GSW od poniedziałku 7.03, od godz. 16:30)
- warsztaty autorskie, z Ignacym Nowodworskim towarzyszące wystawie "Bezsenność", adresowane do osób dorosłych i młodzieży.

13.03, godz.16.00 (niedziela)
OPROWADZANIE AUTORSKIE PO WYSTAWIE IGNACEGO NOWODWORSKIEGO.

 

Gdzie i kiedy

Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej

Data: 26.02 - 28.03

Wydarzenia na facebooku: fb