Wystawa: "Beautification"

Artystki – Małgorzata ETBER Warlikowska, Aleksandra Janik, Magdalena Hlawacz i organizatorzy – Galeria M Odwach działająca pod patronatem Związku Polskich Artystów Plastyków we Wrocławiu oraz Galeria Pierwsze Piętro Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Opolskiego serdecznie zapraszają na wystawę BEAUTIFICATION.

Wystawa jest częścią artystyczno-naukowego projektu pt. BEAUTIFICATION realizowanego we współpracy z Michałem Wanke z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Opolskiego i jego zespołem. Podsumowaniem będzie dwujęzyczna publikacja.

Współczesne osobiste masowe media, cyfrowa fotografia i nasze cyfrowe tożsamości (re)prezentowane w tzw. mediach społecznościowych rządzą się zasadą ekonomii uwagi. Po marzeniach o wyzwoleniu w cyberprzestrzeni i wirtualnym uwolnieniu umysłu niewiele zostało. Nasze ciała nigdy nie były tak wystawione na spojrzenie jak dziś, a wyzwanie odpowiedzialności za ich piękno nie stanowiło tak wielkiego problemu. Koncentracja na sobie, wyzwanie do tworzenia siebie jak marki, mikro-celebryckość naszych profili w mediach, zdjęć z wakacji, portretów paszportowych nie rozbrzmiewa w społecznej próżni. Jesteśmy narcyzami, ale w przeciwieństwie do greckiego młodzieńca, nie oszałamia nas widok naszych selfie, bo dobrze wiemy – w przeciwieństwie do niego – kogo przedstawia. Przed nami wyzwanie do upiększania – siebie i swojego otoczenia. Dobrze wiemy, że na naszym selfie jesteśmy my, przedmiot potencjalnych ulubień i komentarzy. Nasz portret nas nie zaskakuje – mamy dużo pracy i dużo standardów do wypełnienia. Nienawidzimy swojego odbicia tak bardzo, że musimy je upiększać.
Michał Wanke, Opole

Gdzie i kiedy

Miejsce: Galerii Pierwsze Piętro

Data: 15.04 - 04.05

Godzina: 17:00

Wydarzenia na facebooku: fb