World Press Photo 2016

World Press Photo 2016 jest doroczną edycją wystawy fotografii prasowej. Składa się z prac wyróżnionych w największym i najbardziej prestiżowym konkursie, którego organizatorem jest Fundacja World Press Photo z Amsterdamu. Wystawę odwiedza corocznie ponad dwa miliony ludzi w około 45 krajach na świecie.

W Opolu wystawa prezentowana jest od wielu lat i na stałe wpisała się w kalendarz najpopularniejszych ekspozycji w regionie.

Każdego roku niezależne międzynarodowe jury ocenia prace nadesłane przez fotografów prasowych oraz agencje z różnych stron świata. Na tegoroczny konkurs nadesłano 82 951 zdjęć wykonanych przez 5775 fotografów z 128 krajów. Zdjęcia oceniane są w kilkunastu kategoriach obejmujących fotografie pojedyncze i zestawy. Jury konkursu przyznało nagrody w 8 kategoriach tj. zdarzenia, ludzie w zdarzeniach, sport, życie codzienne, portret, sztuka, przyroda oraz wybrano zdjęcie roku. Łącznie wyróżniono dokonania 41 fotografów z 21 krajów.

Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia wykonana przez australijskiego twórcę Warrena Richardsona, Nadzieja Nowego Życia. Zdjęcie przedstawia mężczyznę, który podaje malutkie dziecko przez płot na granicy serbsko-węgierskiej. Tegoroczny przewodniczący jury Francis Kohn podkreślał, że siła nagrodzonego zdjęcia Richardsona wynika nie tylko z prostoty, ale także z symboliki kolczastego płotu. - Uznaliśmy, że jest w nim wszystko, co pozwala ukazać to, co dzieje się z uchodźcami.

Gdzie i kiedy

Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej

Data: 26.11 - 18.12