Warsztaty świadomej turystyki z post-turystą

Serdecznie zapraszamy na jednodniowe szkolenie, które jest częścią projektu post-turysta.pl, mającego na celu poszerzenie świadomości polskich turystów i turystek o globalnych współzależnościach i mechanizmach, jakim podlega szeroko pojęte zjawisko turystyki oraz o przyczynach i konsekwencjach zachowań turystycznych.

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego prosimy o zapisy pod adresem e-mail: fundacjadrzewacz@gmail.com.

Warsztaty skierowane są głównie do studentek i studentów, młodzieży licealnej, kadry akademickiej, nauczycieli i nauczycielek oraz osób związanych z organizacjami pozarządowymi.

Przewidziana jest przerwa obiadowa (we własnym zakresie). Napoje i przekąski będą dostępne dla uczestników w trakcie trwania szkolenia.

♦ Czy wiecie, jaki procent pieniędzy wydawanych podczas wakacji trafia do pracowników i sąsiadów kurortów turystycznych, a jaki wraca na Zachód i dlaczego tak jest?
♦ Jak wielki jest wpływ turystyki na przyrodę oraz na sąsiadów turystycznych dzielnic i kurortów?
♦ Kto traci a kto zyskuje na wolontariacie turystycznym? Zastanawialiście się kiedyś, jak nasz wizerunek wpływa na mieszkańców odwiedzanych przez nas miejsc?
♦ Dlaczego gdy podróżujemy po dalekim świecie tak chętnie wpychamy słodkości w dziecięce rączki, podczas gdy polskim dzieciom nie pozwalamy przyjmować prezentów od nieznajomych?
♦ Czy macie patent na to, jak robić zdjęcia podczas podróży, by nie uprzedmiatawiać mijanych ludzi, by nie zamykać ich w filmowych klatkach?
♦ Czy zorientowaliście się podczas podróży turystycznymi szlakami, kto jest narratorem waszej turystycznej wyobraźni?
♦ A może zastanawialiście się kiedyś nad takim kształtem turystyki, w której tak zwany „tubylec” nie pełni jedynie roli krajobrazu, widoku, ciekawostki czy służącego?

Podczas warsztatów spróbujemy razem poszukać odpowiedzi na te pytania. No i zaprojektujemy własną dzielnicę turystyczną. Posługiwać się będziemy mieszaną formą – wykłady przeplatane z formami warsztatowymi.
-------------------------------------------------------------------------------------------
PROGRAM

► Część pierwsza – Przed podróżą
Podtemat: Kto jest narratorem turystycznej wyobraźni?

• Zastanowimy się nad dominującą narracją w turystyce – w tym słownictwem i sformułowaniami kształtującymi naszą wyobraźnię oraz źródłami wiedzy o świecie, które wpływają na nasze turystyczne oczekiwania, tym samym na „turystyczne spojrzenie”, czyli nawyk kojarzenia miejsc z konkretnymi zespołami sensów i wspólna wyobraźnia turystyczna. Na tej podstawie zbadamy to, jak turystyczne oczekiwania potrafią wpływać na odwiedzany przez turystów świat.

► Część druga – W podróży
Podtemat: Spojrzenie przez obiektyw
• Film dokumentalny „Z kamerą wśród ludzi / Framing the Other” reż. Ilja Kok, Willem Timmers, Holandia 2011 - mającego na celu pokazanie perspektywy mieszkanek i mieszkańców Globalnego Południa traktowanych niczym eksponat.
• Dyskusja o filmie i zjawisku.
• Pytania problemowe dotyczące fotografii wakacyjnej.

►Część trzecia – W podróży
Podtemat: Konsument na wakacjach vs. wakacje od konsumpcji
• Czy istnieje neokolonializm turystyczny?

• Przedstawione zostaną podstaw teorii turystycznych dotyczących klasy średniej, w tym próba naszkicowania portretu psychologicznego człowieka na wakacjach w kontekście rodzących się kompleksów i „efektu demonstracji”
• Warsztat pokazujący charakterystykę modelu biznesowego all-inclusive oraz porównanie go z dzielnicami turystycznymi odwiedzanymi przez backapckerów. I na tej podstawie co traci, a co zyskuje państwo Globalnego Południa, jego mieszkańcy oraz lokalni sąsiedzi kurortów na masowym ruchu turystycznym. Zastanowimy się czy istnieje neokolonializm turystyczny.

►Część czwarta – Po podróży

Podtemat: Koniec turystyki, jaką znamy?
• Warsztat Matka Ziemia pokazujący wpływ turystyki na przyrodę i próba odpowiedzi, jak konkretni aktorzy działający w turystyce mogą wpłynąć na ochronę środowiska naturalnego.
• Pokazanie wad i zalet wolonturystyki oraz turystyki granicznej.
• Podróżnik i turysta – prawdziwa czy fałszywa opozycja?

--------------------------------------------------------------------------------------------
Warsztaty są współfinansowane w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2016 roku.

Gdzie i kiedy

Miejsce: Filia nr 4 MBP

Data: 26.11

Godzina: 9:00

Wydarzenia na facebooku: fb