Spotkanie ze Zbigniewem Zielonką

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu zaprasza na spotkanie ze Zbigniewem Zielonką z okazji jubileuszu 60 lat pracy twórczej i prezentację książki „I ona ma zielone oczy”. Prowadzenie: Harry Duda

 

Zbigniew Zielonka (ur. 1929) – prozaik, historyk literatury. W latach 1954-1974 pracował jako nauczyciel w Opolu. W 1954 roku debiutował jako prozaik na łamach "Wici". W 1974 roku został pracownikiem naukowym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku. Pisze powieści historyczne. Jest autorem takich książek jak „W Jemielnicy sądny dzień”, „Orły na sarkofagu”, „Klucz ziemi”, „Ziemia wschodząca”, „Księga Henrykowska”, „Henryk Prawy”,„Śląsk – ogniwo tradycji. Rozważania o historii i kulturze”, „Papa Musioł: rzecz o Karolu Musiole i Opolu mieście”, „Geografia życia literackiego polskiego okręgu kulturowego na Śląsku”. Jest laureatem Nagrody Wojewody Opolskiego oraz Prezydenta Miasta Opola.

I ona ma zielone oczy – narratorem powieści jest Anonim. Nie znamy jego imienia, chociaż jeszcze w czasach jego życia był przedmiotem podziwu i ataków. Otaczają go postaci autentyczne i historycznie poświadczone. Historia, która jest poniekąd najważniejszą bohaterką powieści, opiera się nie tylko na faktach, ale i na tajemnicach. Ukazuje naszą Europę od drugiej połowy XI wieku po połowę następnego. Obejmuje dzieje i ducha naszej Europy, w której żyjemy po dziś dzień. Powieść ta przekazuje norwidowską prawdę, że przeszłość to dziś tylko cokolwiek dalej.

Gdzie i kiedy

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna

Data: 18.04

Godzina: 17:00