Spotkanie z Teresa Nietykszą

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu zaprasza na spotkanie z Teresa Nietykszą i prezentacje tomu poetyckiego „Stacja węzłowa”. 

Prowadzenie: Bartosz Suwiński

wstęp wolny

 
„Stacja węzłowa” to tomik dojrzały, gorzki, rozliczeniowy, będący wniknięciem w przeszłość, która żyje i unosi się we wspomnieniach, ale również i w przyszłość, choć ta coraz bardziej kurczy się przed oczyma. Tytułowa „stacja węzłowa” to miejsce, gdzie zmierza podmiot tych wierszy, to przeszłość, z której dopiero wyruszą pociągi na tory i koleiny poszczególnych żywotów. To chęć zatrzymania w biegu tego, co pędzi i czego nie sposób dogonić. To jak otwarcie rodzinnego albumu i zapatrzenie się na zdjęcie, na którym stoją wszyscy i jakoś opierają się zakusom czasu.

Teresa Nietyksza należy do grona najciekawszych twórców środowiska opolskiego. Urodziła się w Białej Podlaskiej i na Podlasiu spędziła pierwsze 8 lat życia. W 1945 roku przeniosła się wraz z rodzicami w okolice Kalisza. W 1956 roku rozpoczęła studia w Krakowie w Wyższej Szkole Pedagogicznej na kierunku filologia rosyjska. W 1960 roku zamieszkała w Opolu. W pracy zawodowej realizowała się jako edytorka. W latach 1967-1975 była zatrudniona jako korektorka w Opolskich Zakładach Graficznych im. Jana Łangowskiego, a w 1975 roku rozpoczęła pracę jako redaktor techniczny i kierownik redakcji w Wydawnictwie Instytutu Śląskiego Instytutu Naukowo-Badawczego. Prowadziła także własne wydawnictwo „Test”.  Publikowała  między innymi w "Głosach znad Odry", "Kalendarzu Opolskim", "Kwartalniku Nauczyciela Opolskiego", "Metaforze", "Awersie", "Najprościej", "Literackim Głosie Nauczycielskim", „Migotaniach, przejaśnieniach”. Jest autorką licznych wierszy i aforyzmów, lecz w swoim dorobku posiada również opowiadania i prace krytyczne. Na swoim koncie ma następujące tomy poetyckie: „Cień z oczu”, „Powietrzem i miłością”, „Podróż Penelopy”, „Sonety opolskie”, „Lustro i czas”, „Mimo ulotności”. Jest prezesem Związku Literatów Polskich (Oddział w Opolu).

Gdzie i kiedy

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna

Data: 12.05

Godzina: 17:00