Spotkanie z Martinem Pollackiem

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu – Biblioteka Austriacka
Austriackie Forum Kultury w Warszawie oraz Wydawnictwo Czarne
zapraszają na
spotkanie autorskie z austriackim pisarzem MARTINEM POLLACKIEM
promujące najnowszą jego  książę Topografia pamięci
Prowadzenie: Monika Wójcik-Bednarz
Spotkanie odbędzie się w języku polskim. W ramach 17. Wiosny Austriackiej – program:  http://www.ba.wbp.opole.pl/wa.html
Podczas odczytu będzie możliwość zakupienia książek  i uzyskania autografu pisarza.
Martin Pollack urodził się w 1944 roku w Bad Hall w Górnej Austrii. Jest tłumaczem, eseistą i publicystą. Studiował literaturę słowiańską i historię Europy Wschodniej w Wiedniu i Warszawie. Do 1998 roku pracował jako redaktor i korespondent czasopisma Der Spiegel, obecnie pisze i tłumaczy (przełożył m.in. na niemiecki wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego).
Polskim czytelnikom znane są jego Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma (Olsztyn 2000, Wołowiec 2007), Ojcobójca. Przypadek Filipa Halsmanna (Wołowiec 2005, 2008), Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu (Wołowiec 2006), za którą otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej ANGELUS 2007, Pogromca wilków. Trzy duety literackie napisane razem z Christophem Ransmayrem, zbiór reportaży Dlaczego rozstrzelali Stanisławów (Wołowiec 2009) i Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji (Wołowiec 2011).
W 2010 roku otrzymał Nagrodę im. Georga Dehio. W marcu 2011 roku odebrał Lipską Nagrodę Książkową na rzecz Porozumienia Europejskiego, a w 2012 tytuł Ambasadora Nowej Europy. Jest także laureatem Nagrody im. Karla Dedeciusa przyznawanej najlepszym tłumaczom literatury polskiej na niemiecki i niemieckiej na polski.

Gdzie i kiedy

Miejsce: Czytelnia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej

Data: 06.04

Godzina: 17:00