Spotkanie z Joanną Matlachowską – Palą

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu

zaprasza na spotkanie

z Joanną Matlachowską – Palą

i prezentację zbioru wierszy

A wróble już to wiedzą

Prowadzenie: Jan Neuberg

 

Joanna Matlachowska-Pala ur. 03.02.1965 r. w Warszawie.

Ukończyła studia na wydziale lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu.

Wtedy też podjęła pierwsze próby literackie, prezentując wiersze na Studenckich Dniach Kultury Chrześcijańskiej w Krakowie, konkursach poetyckich i  w lokalnej prasie. W 1993 otrzymała wyróżnienie w IV Konkursie  Poetyckim o nagrodę K.K. Baczyńskiego w Łodzi. W latach1994 1999 została laureatką Turnieju Jednego Wiersza w Brzegu i III Konkursu Poetyckiego „ O ludzką twarz człowieka” w Krośnicach. W 2011 roku uczestniczyła  w XIX Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Dać Świadectwo” w Krakowie, otrzymując II nagrodę. Od 1992 roku jest członkiem Unii Polskich Pisarzy Lekarzy.

Drukowała na łamach ”Słowa”, ”W Drodze”, ”Przewodnika Katolickiego”, „Gościa Niedzielnego”, ”Magazynu Literackiego”, ”Stron”, ”Almanachu UPPL”, „Indeksu” , antologii młodej poezji dolnośląskiej „Imiona istnienia”, almanachu  młodej prozy dolnośląskiej „Czas opowiadania”.

W 1995 ukazał się jej debiutancki tomik  „Most dla motyla” w serii poetyckiej Stowarzyszenia Literackiego im. K. K. Baczyńskiego w Łodzi. W 2000 r. wydała tomik wierszy „Biało-błękitne” i  „Telegram Eklezjasty” (2011). „A wróble już to wiedzą” jest tomikiem autorki.

Mieszka i pracuje w Opolu. Zamężna, ma trzech synów. Poza poezją, z  radością uprawia  turystykę górską, lubi śpiew i domowe muzykowanie.

A wróble już to wiedzą - Takie poetyckie frazy, jak: „Najważniejsze jest lekko słyszalne” (z pierwszego zbioru), „Myślę na przekór / że przecież można / dopełniać się ubywaniem” czy „wiersz zmierza do wielokropka” (z najnowszego zbioru) dobrze charakteryzują życiową i artystyczną postawę poetki obdarzonej umiejętnością niebanalnego nazywania tego, co powszechne, nieodwołalne, oczywiste jak śmierć czy pory roku i tego, co przynależne do sferysacrum.

Gdzie i kiedy

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna

Data: 07.06

Godzina: 17:00