Spotkanie: „Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii”

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu zaprasza na spotkanie  z Anną Mateją i prezentację książki „Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii”

Prowadzenie: Dominika Suwińska

 

Anna Mateja – dziennikarka i publicystka. Pracowała w „Tygodniku Powszechnym”, obecnie współpracuje z miesięcznikiem „Znak”. Jest laureatką nagrody dziennikarskiej Grand Press w kategorii wywiad (2007). Autorka książek „Cud w medycynie” oraz „Co zdążysz zrobić, to zostanie. Portret Jerzego Turowicza”.

„Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii” to jedna z pierwszych prób opisu pionierskich operacji transplantologicznych w Polsce. Opowieść o  wybitnych polskich chirurgach, którzy mimo braku środków, warunków i personelu, mimo ostracyzmu społeczeństwa i podejrzliwości środowiska medycznego nie bali się wcielać w życie śmiałych, obarczonych ryzykiem, wizjonerskich pomysłów. Powściągliwa i surowa w formie reportażowa narracja jest gestem solidarności wobec transplantologów, a także próbą przywołania pamięci o innych, cichych bohaterach tej opowieści – dawcach.

„Czyta się ten reportaż wyśmienicie, niczym medyczny thriller, tyle że z bohaterami z prawdziwego zdarzenia.”

- Natalia Budzyńska

[źródło: www.czarne.com.pl]

„Serce pasowało okazuje się prawdziwie epicką  opowieścią, w której nauka przeplata się z absurdami socjalistycznego państwa (…) i polityką. Ten okres rozwoju transplantologii smiało nazwać można heroicznym albo pionierskim.

-Ewa Glubińska

[źródło: www.czarne.com.pl]

Gdzie i kiedy

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna

Data: 06.10

Godzina: 17:00