Spotkanie: "Patrząc. Malarskie ścieżki Józefa Czapskiego"

Wydawnictwo Znak oraz Muzeum Śląska Opolskiego zapraszają na spotkanie:

"Patrząc. Malarskie ścieżki Józefa Czapskiego"

Promocja wznowionego tomu esejów Józefa Czapskiego Patrząc

Patrząc – bogato ilustrowany zbiór esejów Józefa Czapskiego wznowiony właśnie przez Wydawnictwo Znak jest obowiązkową pozycją w kanonie lektur miłośników sztuki. Czapski jako wnikliwy obserwator towarzyszył malarstwu swojej epoki, szczególnie wiele uwagi poświęcając najbliższemu otoczeniu – artystom z kręgu Komitetu Paryskiego. W Galerii Muzeum Śląska Opolskiego w otoczeniu obrazów Jana Cybisa, nieformalnego przywódcy kapistów, chcielibyśmy porozmawiać o Czapskim jako eseiście, krytyku i malarzu, a także o dziełach sztuki, które opisywał.

Pretekstem do spotkania w 120 rocznicę urodzin artysty stanie się również otwarcie Pawilonu Józefa Czapskiego w Krakowie w kompleksie Muzeum im. Emeryka Hutten - Czapskiego – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie oraz ekspozycja 12 obrazów Józefa Czapskiego podarowanych temu Muzeum przez Barbarę i Richarda Aeschlimannów.

Naszymi gośćmi będą historyczki sztuki: Anna Markowska, profesor w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, i Katarzyna Bik, rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego w Krakowie. Spotkanie poprowadzi Joanna Filipczyk, kierownik Działu Sztuki Muzeum Śląska Opolskiego.

 

Gdzie i kiedy

Miejsce: Galeria Muzeum Śląska Opolskiego

Data: 27.04

Godzina: 18:00