Short Waves Festival 2016

SHORT WAVES FESTIWAL: Krajowa Siódemka, Polska 2015, blok 97 min.

KRAJOWA SIÓDEMKA to nowy, ogólnopolski konkurs filmowy, odbywający się w ramach ósmej edycji Short Waves Festival. Filmowa trasa konkursowa potrwa od 1 marca do 30 kwietnia. Festiwalowa publiczność wybierze w głosowaniu najlepszy krótki metraż, którego reżyser otrzyma nagrodę w wysokości 7 tys. złotych.

KRAJOWA SIÓDEMKA, czyli Droga Krajowa numer 7, przecina całą Polskę, spinając ze sobą Bałtyk i Tatry, po drodze zahaczając o Kraków, Warszawę i Gdańsk.

Short Waves Festival zabierze Was na wyprawę przez malowniczą krainę polskiego krótkiego metrażu, pełną emocji, doznań estetycznych i wrażeń wizualnych. W planie podróży siedem przystanków, czyli najlepszych i najciekawszych krótkich filmów ostatniego roku, starannie wybranych przez kuratorkę sekcji Kaję Klimek.

Finałowa selekcja:

★ PROGRAM ★
(czas trwania: 95')

DOKUMENT
reż. Marcin Podolec, Polska 2015, 6’55’’ (animacja)
Obserwujemy dzień z życia 60-letniego mieszkańca małej miejscowości, który w dużym domu mieszka jedynie z żoną. Codzienne zajęcia mężczyzny, takie jak picie kawy czy telefonowanie do dzieci, przeplatane są jego wspomnieniami i refleksjami. Mężczyzna marzy o pięknie, jednak pozostaje boleśnie świadomy rzeczywistości.

MOLOCH

reż. Szymon Kapeniak, Polska 2015, 32’ (fabuła)
Grupa młodych mężczyzn pracuje nielegalnie na terenie podupadającej huty stali. Jeden z nich przeżywa płomienny romans i postanawia odejść z pracy, upatrując w nowym uczuciu pretekst do zmian w życiu. Jego koledzy chcą odwieść go od tego zamiaru. Tak oto zawiązuje się jedna z wielu wersji opowieści o Kainie i Ablu.

Daniel Spaleniak - BACK HOME feat. Katarzyna Kowalczyk
reż. Weronika Izdebska, Polska 2016, 4’33’’ (teledysk)
Przestrzeń. Chłodne, rześkie powietrze, tafla wody, nienaruszony horyzont w miejscu, w których chmury sięgają ziemi. Czego szukasz?

OBIEKT

reż. Paulina Skibińska, Polska 2015, 14’25’’ (dokument)
Kreacyjny obraz akcji poszukiwawczej rozgrywającej się w przestrzeni dwóch światów – na lodowej pustyni oraz pod wodą. Film jest opowiedziany z punktu widzenia ekipy ratunkowej, nurka wkraczającego do podlodowego świata oraz zwykłych ludzi, oczekujących na brzegu.

DZIEŃ BABCI
reż. Miłosz Sakowski, Polska 2015, 30’ (fabuła)
Tomek potrzebuje pieniędzy. Oszukuje starszą kobietę metodą "na wnuczka". Kiedy wydaje się, że wszystko idzie zgodnie z planem,ta nagle demaskuje oszusta i zamyka go w mieszkaniu. Kobieta proponuje mu układ, który splata ich losy w nieoczekiwany sposób.

UMOWA

reż. Ewa Smyk, Polska 2015, 4’29’’ (animacja)
Animacja poklatkowa opowiadająca o tradycyjnych oświadczynach we wsi Dobrowoda na Podlasiu w latach 50. i 60. XX wieku. Scenariusz powstał na podstawie fragmentu dziennika Mikołaja Smyka – dziadka autorki. Umowa jest osobistą refleksją na temat pamięci rodzinnej.

Jacek Sienkiewicz - DRIFTING
reż. Michał Marczak, Polska 2015, 4’54’’ (teledysk)
Drifting to wyprawa do miejsca, gdzie muzyka wprawia ludzi w ekstatyczny trans, gdzie nikt nie przejmuje się rzeczywistością. Klip jest częścią pełnometrażowego filmu Wszystkie nieprzespane noce Michała Marczaka, który został nagrodzony na Sundance za najlepszą reżyserię filmu dokumentalnego.

Gdzie i kiedy

Miejsce: Kino Meduza

Data: 16.04

Godzina: 19:00

Wstęp: 10