Projekcja filmu dokumentalnego „Kromka chleba”

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu i Radio Opole zapraszają na prezentację książki i projekcje filmu dokumentalnego „Kromka chleba” Dagmary Dworak. 

Prowadzenie: Justyna Przyborowicz

 

Na kilka dni przed 77. rocznicą zsyłek syberyjskich do księgarń trafiła książka Dagmary Dworak - "Kromka chleba". Autorka przedstawia w niej losy swojego ojca - Bogusława Żukowskiego i jego siostry Danuty, uczestników tamtych zdarzeń. Opowieść została uzupełniona filmem dokumentującym wyprawę szlakiem zsyłki sprzed lat. Całość jest owocem dwóch wypraw na Syberię, odbytych w poszukiwaniu grobu babci.

"Ta historia towarzyszyła mi od zawsze, z nią dorastałam i szłam przez życie (...). Nigdy nie była moją własną historią, lecz historią przeżyć mojej rodziny z lat 1940-1946 i dziejów syberyjskiego zesłania moich dziadków. Po latach wyrywkowego obcowania z nią przyszedł czas, żeby wszystko uporządkować, zapisać, przekazać dalej".

"Kromka chleba" to losy konkretnych ludzi. Wśród bohaterów książki odnajdujemy Jadzię - babcię znanej aktorki, Joanny Brodzik. W opisanych historiach z pewnością znajdują się ślady przeszłości wielu innych ludzi. Może ścieżki wydeptane przez naszych własnych przodków?

Dagmara Dworak jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Doświadczenia zawodowe zbierała jako makler i bankowiec, prowadziła także agencję reklamową. Jest miłośniczką fotografowania i autorką zdjęć publikowanych w przewodnikach.

Gdzie i kiedy

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna

Data: 06.03

Godzina: 17:00