Pokaz filmów politycznych

W ramach budowania kontekstów wokół nadchodzącej premiery "Bez znieczulenia" w reżyserii Piotra Ratajczaka teatr Kochanowskiego zaprasza na pokaz filmów politycznych.

Zaprezentowane zostaną dwa filmy, poprzedzone krótką prelekcją dr Kamila Minknera - uznanego znawcy kina politycznego.

18:00 - prelekcja dr Kamila Minknera
18:20 - "Czeski Błąd", reż. Jan Hřebejk, 97min
20:15 - "Życie na podsłuchu", reż. Florian Henckel von Donnersmarck, 130min

"Czeski błąd" reż. Jan Hřebejk, Czechy 2009
To pierwszy czeski film poruszający temat uwikłania zwykłych ludzi w machinę totalitarnego systemu. Opowieść o dramatach, kłamstwach z przeszłości bez narzucania ocen i racji, po ludzku.
Ludek ukrywa przed żoną romans. Kiedy prawda ma wyjść na jaw, zbieg okoliczności sprawia, że mężczyzna odkrywa tajemnicę swojego teścia. Szperanie w przeszłości otwiera przysłowiową "Puszkę Pandory", bo, jak się okazuje, każdy choć raz w życiu skłamał.
Film był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej i zdobył Nagrodę Jury Ekumenicznego na Berlinale.

"Życie na podsłuchu" reż. Florian Henckel von Donnersmarck, Niemcy 2006
Film opowiada o systemie kontroli obywateli w Niemieckiej Republice Demokratycznej we wczesnych latach 80. Główni bohaterowie to dramaturg Georg Dreyman i aktorka teatralna Christa-Maria Sieland. Akcja filmu rozgrywa się w 1984 roku w Berlinie Wschodnim. Artyści, nakazem socjalistycznych władz, mają być "inżynierami dusz w narodzie". Jeśli ktoś nie dostosowuje się do partyjnych norm, władze stosują zastraszające metody.
Film obsypany wieloma nagrodami, m.in. statuetkami Europejskiej Nagrody Filmowej dla najlepszego filmu i aktora oraz m.in. Oscarem, British Independent Film Award, Independent Spirit Award i nagrodą publiczności festiwalu w Rotterdamie.

Gdzie i kiedy

Miejsce: Teatr im. Jana Kochanowskiego

Data: 12.12

Godzina: 18:00

Wydarzenia na facebooku: fb