Oblicza Syberii. Spotkanie z Agnieszką Zientarską

Koło Naukowe Kultury Rosyjskiej Uniwersytetu Opolskiego, Instytut Slawistyki UO oraz Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód Opolski Oddział Wojewódzki - SWPWO i Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu serdecznie zapraszają na spotkanie z Agnieszką Zientarską: „Oblicza Syberii”.

Agnieszka Zientarska - pasjonatka podróży - poszukująca polskich śladów na Syberii, tropów Gombrowicza w Argentynie, wytworów kultury Aborygenów na Tajwanie, rozległych przestrzeni w Mongolii, wulkanów błotnistych w Azerbejdżanie. Polonistka, filozofka, nauczycielka. Lubi czytać.

Agnieszka Zientarska odbyła trzy podróże po Syberii. W 2013 roku pojechała koleją transsyberyjską do Irkucka i Ułan Ude. Podczas tej poznała syberyjskich szamanów i ich zwyczaje. Odwiedziła także polską wieś na Syberii – Wierszynę, w której polska ludność żyje od 1905 roku.
W następnym roku Agnieszka Zientarska ruszyła autostopem z Magadanu do Jakucka, inspirując się „Dziennikami kołymskimi” Jacka Hugo-Badera. Podczas tej wyprawy podróżniczka musiała uciekać przed niedźwiedziami, uczyć się polować, ale przede wszystkimi spotykała się z prostymi ludźmi, których historie przybliży podczas spotkania.
Natomiast w 2015 udała się do Workuty, by odkrywać historię archipelagu gułagów oraz życia Nieńców - plemienia, które zajmuje się hodowlą reniferów.
Trzy lata, trzy wyprawy, podczas których podróżniczka poznała różne oblicza Syberii.

Gdzie i kiedy

Miejsce: Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej

Data: 12.05

Godzina: 18:00

Wydarzenia na facebooku: fb