Koncert: "Wielki Post Wielka Muzyka"

Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Opolskiej:
Karol Mossakowski – organy
Aleksandra Zamojska – sopran
Agnieszka Zwierko – mezzosopran
Adam Woźniak – baryton
Przemysław Neumann – dyrygent

Izabela Polakowska – Rybska – przygotowanie Chóru

W programie:
Jan Sebastian Bach - Toccata i fuga d-moll, BWV 565
Wolfgang Amadeus Mozart - Fantazja, KV 594
César Franck - Preludium, fuga i wariacja, op. 18
Louis Vierne - Scherzo z II symfonii, op. 20
Felix Mendelssohn-Bartholdy - Preludium i fuga h-moll, op. 35, transkrypcja K. Mossakowski
Karol Mossakowski - Improwizacja na temat pieśni wielkopostnych
Karol Szymanowski – Stabat Mater na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę op. 53

 

Historia ma to do siebie, że zwykle nie pyta o plany.

Tak było i w przypadku organów VEB Frankfurter Orgelbau Sauer (Opus 2116), które zostały stworzone dla Filharmonii Opolskiej już w... 1980 roku. Tu historia po raz pierwszy pokazała, że potrafi decydować samodzielnie: przedłużająca się budowa sali koncertowej spowodowała, że instrument pozostał w częściach, niezmontowany – i nieco zapomniany – przez kolejnych 15 lat! Do czasu, aż dzięki staraniom Społecznego Komitetu Budowy Organów został zainstalowany przez czeskiego organmistrza Vladimira Grygara z Prostejowa. W tym roku mija 20 lat od tamtej chwili. Dźwięk organów w ostatnich latach nie wypełniał sali koncertowej nazbyt często, jeszcze rzadziej instrument ten był głównym bohaterem koncertu. Koncert zatytułowany "WIELKI POST – WIELKA MUZYKA" ma szansę odczarować historię. W piątek, 11 marca, punktualnie o 19:00 za stołem gry zasiądzie Karol Mossakowski – 26-letni, utalentowany absolutnie i prawdziwie wybitny polski organista; finalista konkursu na organistę tytularnego katedry Notre-Dame w Paryżu. Jego recital, podczas którego zabrzmią największe arcydzieła muzyki organowej (w tym – z pewnością przez wszystkich wyczekiwana! - Toccata i fuga d-moll BWV 565 Jana Sebastiana Bacha) wypełni pierwszą część koncertu.
W drugiej części koncertu Orkiestra Symfoniczna oraz Chór Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna odniosą się do trwającego właśnie czasu wielkiego postu, wykonując fenomenalne Stabat Mater op. 53 Karola Szymanowskiego. Dzieło to oparte jest na słowach słynnej średniowiecznej sekwencji, opiewającej rozpacz Matki ukrzyżowanego Jezusa, obecnej podczas Męki. Stała Matka Bolejąca – taka jest bohaterka utworu i taka jest ta muzyka. Prosta, ale głęboko przejmująca. Pełna skupienia.

W partiach solowych zabrzmią głosy artystów uznanych nie tylko w Polsce, ale występujących także na najważniejszych europejskich scenach operowych, takich jak Komische Oper Berlin, Staatsoper Berlin, Royal Opera House Covent Garden w Londynie, Palais Garnier w Paryżu, czy Festspielhaus w Bayreuth. Usłyszymy: Aleksandrę Zamojską (sopran), Agnieszkę Zwierko (mezzosopran) i Adama Woźniaka (baryton). Chór Filharmonii Opolskiej przygotowała Izabela Polakowska-Rybska – nowy kierownik artystyczny tego zespołu.

Jakie emocje przyniesie ten wieczór? Moglibyśmy spekulować. A muzyka i tak zrobi tylko (i aż!) to, na co pozwolą jej nasze osobiste historie.

BILETY:

Strefa A: 60zł normalny, 30zł ulgowy
Strefa B: 40zł normalny, 20zł ulgowy
Strefa C: 25zł normalny, 12,50zł ulgowy

Gdzie i kiedy

Miejsce: Filharmonia Opolska

Data: 11.03

Godzina: 19:00

Wydarzenia na facebooku: fb