Koncert: Wielki Post, Wielka Muzyka

Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Opolskiej
Przemysław Neumann – dyrygent
Piotr Maciejowski – tenor (Ewangelista)
Wojciech Rasiak – bas (Jezus)
Kaja Mianowana – sopran
Magdalena Wachowska – alt
Maciej Kwaśnikowski – tenor
Sebastian Szumski – bas

Program:
Jan Sebastian Bach – Pasja wg św. Jana

 

Pasja. Opis ostatnich godzin życia, męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Muzycznie opracowywana przez wielu kompozytorów, począwszy od Cypriano de Rore (XVI wiek) poprzez Haendla i Telemanna, aż po Krzysztofa Pendereckiego i Pawła Mykietyna. Istnieją jednak dwie kompozycje, które nie mają sobie równych, a ich autorem jest Jan Sebastian Bach.

Wielu ludzi uważa, że gdyby Bach był katolikiem, z pewnością zostałby kanonizowany. Ale Jan Sebastian – święty czy nieświęty – pisał po prostu świetną muzykę; muzykę, która jest dowodem jego mistycznego charakteru. Wiele z jego dzieł przyoblekło się w nieśmiertelność, dość wspomnieć Arię z III Suity orkiestrowej D-dur (znaną jako Aria na strunie g), Koncerty Brandemburskie czy organową Toccataę i fugę d-moll. Jest jednak taki czas w roku, kiedy tłumy melomanów (tych, którzy kochają muzykę na co dzień i tych, którzy od święta) przychodzą do sal koncertowych i świątyń, by słuchać i przeżywać bachowską opowieść o cierpieniu i śmierci. W tym roku, dokładnie na tydzień przed wydarzeniami Triduum Paschalnego i świąt Wielkiej Nocy również publiczność w Opolu i Nysie ma szansę stanąć niejako za plecami św. Jana Ewangelisty i stać się świadkami Pasji.

W Pasji przygotowanej i poprowadzonej przez dyrektora Filharmonii Opolskiej, Przemysława Neumanna rolę Ewangelisty wykreuje Piotr Maciejowski, a Jezusa – Wojciech Rasiak. Zaśpiewają także Kaja Mianowana, Magdalena Wachowska, Maciej Kwaśnikowski i Sebastian Szumski. Obok Orkiestry ważne miejsce zajmie również Chór Filharmonii Opolskiej.

Gdzie i kiedy

Miejsce: Filharmonia Opolska

Data: 07.04

Godzina: 19:00

Wstęp: 30/45/60 zł

Strona organizatora: www