Koncert symfoniczny

Jeden wieczór – trzy orkiestry, dwie solistki i jeden dyrygent. Nowatorski pomysł? Ależ skąd! Bardziej tradycyjnie chyba być nie może.

Pierwszy koncert symfoniczny w listopadzie... wcale taki symfoniczny nie będzie. Scena Filharmonii Opolskiej stanie się za to przestrzenią żywej retrospekcji historii muzyki. Wieczór otworzy zespół Scatebra Ensemble – orkiestra barokowa niewielkich rozmiarów i grająca na kopiach historycznych instrumenów. Czym różnią się one od tych współczesnych? Właściwie wszystkim. Ich struny wykonane są z naturalnych jelit, a smyczki łukowato wygięte. Instrumenty dęte zbudowane są w całości z drewna. Wprawne ucho zauważy, że grają w innym stroju, a nieodzownym elementem zespołu jest charakterystyczny klawesyn. Takie właśnie były początki wielkiej symfoniki! Skąd pomysł, by barokowy esnemble sprowadzić do Opola? Wszystko przez jesień i Antonio Vivaldiego. Słynny rudy ksiądz był wszakże kompozytorem przełomu XVII i XVIII wieku. Zima z uwielbianych przez wszystkie generacje melomanów Czterech pór roku zabrzmi zatem tak, jakbyśmy przenieśli się w czasie. Wirtuozowską partię skrzypiec wykona Joanna Kreft.

Muzyka baroku to jednak nie tylko instrumentalne dźwiękonaśladownictwo. To również piękny śpiew, a pełne finezji arie zaprezentuje znakomita sopranistka, Marzena Michałowska.

Druga część koncertu należała będzie już do Filharmoników Opolskich – najpierw jednak w (jedynie) smyczkowej odsłonie. Suita Świętego Pawła Gustava Holsta to dzieło wprawdzie XX-wieczne, ale mocno osadzone w tradycji muzyki dawnej. Holst napisał Suitę w celach pedagogicznych, dla prowadzonej przez siebie szkolnej orkiestry; taneczne części utworu w których odbija się echo brytyjskiego folkloru są dziś jednak chętnie grane przez zawodowe zespoły na całym świecie.

Wyjątkową wędrówkę przez epoki zwieńczy The Young Person's Guide to the Orchestra. Utwór pochodzi z 1946 roku, posiada jednak wspólny mianownik z całością programu: to trzynaście wariacji oraz fuga, których podstawą jest temat skomponowany przez tworzącego w XVII wieku Henry'ego Purcella. Barokowa melodia jest już tylko punktem wyjścia i ukłonem ku tradycji dawnych wieków – aparat wykonawczy zupełnie nie przypomina małej grupy instrumentalistów. A co z tego wszystkie wyniknie, najlepiej przekonać się na własne uszy. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej po śladach historii poprowadzi dyrektor Przemysław Neumann.

 

Scatebra Ensemble
Marzena Michałowska – sopran 
Joanna Kreft – skrzypce 
Natalia Hyżak – klawesyn

 

Filharmonicy Opolscy
Przemysław Neumann – dyrygent

 

Program:
Antonio Vivaldi – Cztery Pory Roku op. 8 (fragmenty)
Arie barokowe na sopran i orkiestrę
Gustaw Holst – St Paul’s Suite
Benjamin Britten – The Young Person’s Guide to the Orchestra

Gdzie i kiedy

Miejsce: Filharmonia Opolska

Data: 04.11

Godzina: 19:00