Koncert: Dwa Spojrzenia - Dwa Światy

Ivan Malinskyy, Iryna Malinska

oraz Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Opolski

zapraszają na wystawę

DWA SPOJRZENIA - DWA ŚWIATY

Ivan Malinskyy

Malarz, grafik, rzeźbiarz - artysta urodzony na Podolu (Ukraina) w rodzinie o polskich korzeniach. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie. Twórczość malarza - to kombinacja uczuć: miłości, tęsknoty, zazdrości, smutku, wiary. Dzięki takiej mieszance każdy odbiorca znajdzie w jego obrazach coś dla siebie. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, grafiką oraz malarstwem sakralnym. Aby urozmaicić sobie twórcze zmagania czasami zamienia pędzel na dłuto.

Ivan Malinskyy, wiedziony zaciekawieniem i entuzjazmem dla polskiej kultury, przybył do Polski w 2005r. i zdecydował się na poznawanie najpierw Wielkopolski, jako kolebki polskiej państwowości i kultury. Przewędrował potem całą Polskę. Dostał pozwolenie na osiedlenie się. Od 2007 roku mieszka w Polsce na stałe. Ta wędrówka zaowocowała licznymi obrazami olejnymi, grafikami, akwarelami i rzeźbami oraz uczestnictwem w wielu plenerach, wystawach i galeriach. Jego piękne ikony zdobią kościoły i cerkwie na Ukrainie. Prace prezentował w wielu krajach Europy: Polsce, Czechach, Austrii, Danii, Litwie i rodzimej Ukrainie.

Szczególną cechą twórczości Ivana Malinskyy'ego jest przybliżenie tematyki kresowej i ukraińskiej w duchu współczesnych potrzeb kulturowych, wzajemnego wpływu kultur, większego zrozumienia i zbliżenia. Kresy, na bezpośrednim styku kultur wschodu i zachodu, ukazują piękno i bogactwo wielu kultur narodowych - i ta szczególna cecha kresów widoczna jest w artyzmie Ivana Maliskyy'ego.

Iryna Malinska

Artystka – ilustrator, designer, grafik. Polka, urodzona na Podolu (Ukraina). Studentka Rosyjskiego Państwowego Socjalnego Uniwersytetu w Moskwie wydział - design. Ukończyła Liceum Plastyczne w Teodozji na kierunku - ilustracja książkowa. Artystka pracuje w różnych technikach (olej, akryl, akwarela, pastele). Jej prace znajdują się w Polsce, Czechach, Rosji, Izraelu, Niemczech, Białorusi i rodzimej Ukrainie. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Życie artysty, to dziwna wiązanka emocji: wspomnień, marzeń i snów oraz tego, co daje los w formie nieprzypadkowych zbiegów okoliczności. Ta droga jest kręta, jak orientalny ornament. Pełna wzlotów, upadków i nieprzewidywalnych zakrętów w życiu. Tak, prowadzona losem, Iryna Malinska przyjechała w 2010r. do Polski, do Kudowy-Zdroju. W tym samym roku otrzymała zezwolenie na osiedlenie się. Przedtem mieszkała w Teodozji. Opuszczając ziemie Krymskich Gór, odnalazła nową ojczyznę w Sudetach. Znów jakaś magia życia zostawiła swój ślad. Kotlina Kłodzka i Krymski półwysep mają zaskakująco podobne kształty. Tak samo w twórczości Iryny Malinskiej łączą się dwa zupełnie różne światy i kultury - słowiańska oraz orientalna. Będąc na Krymie, artystka zapoznała się z miejscowym stylem, kolorytem i kulturą, co ma wielki wpływ na jej prace. Inspiruję się tradycjami i folklorem narodów Kaukazu oraz Bałkan. Jeszcze jednym niezastąpionym komponentem dla twórczości jest przyroda, a szczególnie - góry.

Gdzie i kiedy

Miejsce: Galeria ZPAP PIERWSZE PIĘTRO

Data: 06.05 - 25.05

Godzina: 17:00