Kino Perła: "Salto"

reżyseria: Tadeusz Konwicki
aktorzy: Zbigniew Cybulski, Jerzy Block, Włodzimierz Boruński, Gustaw Holoubek, Irena Laskowska, Marta Lipińska, Andrzej Łapicki

czas trwania: 104 min.
produkcja: Polska 1965

MFF w Edynburgu 1967: dyplom

Akcja filmu rozgrywa się w prowincjonalnym miasteczku, położonego na pograniczu jawy i snu, surrealistycznej fantazji i rzeczywistości. Pewnego dnia w miasteczku pojawia się tajemniczy mężczyzna (w tej roli Zbigniew Cybulski). Przedstawia się jako Kowalski - Malinowski. Zdumionym mieszkańcom przedstawia różne wersje swej biografii. Jednym mówi, że walczył na wojnie, innym, że się ukrywa i grozi mu niebezpieczeństwo. Niepostrzeżenie jego fałszywa legenda burzy senne życie odludnej osady.

Trzeci po Ostatnim dniu lata i Zaduszkach film Tadeusza Konwickiego, powieściopisarza, znanego głównie dzięki Małej Apokalipsie. W roli głównej najbardziej kultowy aktor w powojennej historii polskiego kina, Zbigniew Cybulski.

Poetycki, nastrojowy film, obfitujący w zagadki i niedomówienia. Finałowa scena tańca przeszła do historii polskiego kina. Pokaz filmu w nowej wersji, odnowionej cyfrowo.

 

Gdzie i kiedy

Miejsce: Laba

Data: 14.08

Godzina: 21:00

Wydarzenia na facebooku: fb