Dzień z Ukrainą

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu

Centrum Partnerstwa Wschodniego przy Uniwersytecie Opolskim

zapraszają na

DZIEŃ Z UKRAINĄ

 

Godz. 17.00

Spotkanie z Borysem Humeniukiem i prezentacja tomiku „Wiersze z wojny”

Prowadzenie: Krystian Ławreniuk

 

Borys Humeniuk jest pisarzem pochodzącym z zachodniej Ukrainy. W czerwcu 2014 roku zaciągnął się jako ochotnik do wojska i walczył na froncie, a w przerwach między walkami pisał wiersze bezpośrednio na Facebooku. Co kilka dni pojawiał się wiersz prosto z okopów, a prawie codziennie jakiś komentarz, będący rodzajem dziennika wojennego. Autor wcześniej był znany głównie ze swojej twórczości prozatorskiej.

 

„Wiersze Borysa Humeniuka były zupełnie inne niż to, co do tej pory napisano na Ukrainie o wojnie, przede wszystkim, dlatego że stanowiły świadectwo uczestnika, poety-żołnierza, a nie człowieka oglądającego wojnę w telewizji. Siłą rzeczy miały zupełnie inny ton – bardziej drastyczny, momentami naturalistyczny, pokazywały tę ciemną stronę konfliktów zbrojnych, którą najchętniej chciałoby się przemilczeć, której nie chciałoby się widzieć. Mięso wojny – tak często o nich mówię”

- Aneta Kamińska

 

Godz. 17.45

Ukraińska dusza nie ustoi w miejscu – koncert muzyki ukraińskiej i pokaz tańca w wykonaniu studentów wolontariuszy Centrum Partnerstwa Wschodniego Uniwersytetu Opolskiego

Gdzie i kiedy

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna

Data: 13.10

Godzina: 17:00