Dzień muzyki polskiej

Filharmonicy Opolscy
Jakub Chrenowicz – dyrygent
Adam Kośmieja – fortepian

Program:
Bolesław Szabelski – Toccata z Suity op. 10
Fryderyk Chopin – Fantazja na tematy polskie A-dur op. 13
Henryk Mikołaj Górecki – Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową
Stanisław Moniuszko – Polonez koncertowy A-dur

Miejsce: Sala koncertowa
Święta narodowe mają w sobie coś z urodzinowych kartek z życzeniami: wypada o nich pamiętać, choć trudno je uznać za szczególnie fascynujące. A gdyby tak nudną laurkę zamienić na coś przemyślanego i niebanalnego?

Specjalny koncert Filharmoników Opolskich upamiętni 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz mijające dokładnie tego samego dnia 96 lat od wybuchu III powstania śląskiego. Konstrukcja jego programu przypomina muzyczno-geograficzną szachownicę.

Wieczór rozpocznie Toccata z Suity op. 10 Bolesława Szabelskiego: niespełna pięciominutowy, wirtuozowski utwór orkiestrowy. Tytuł nawiązuje do popularnej formy barokowej – autor Toccaty żył jednak na przełomie XIX i XX wieku. W kręgach muzycznych zapamiętany został jako współtwórca śląskiej szkoły kompozytorskiej, a jego związek z tym regionem jest szczególnie interesujący i pośrednio powiązany właśnie z III powstaniem śląskim.

O Chopinie w Polsce nie trzeba nikomu opowiadać. W szkołach ogólnokształcących nie każdy nauczył się dźwiękowego alfabetu – ale ze świecą szukać osób, które nie musiały zapamiętać chociaż kilku podstawowych faktów z życia najbardziej rozsławionego w świecie polskiego kompozytora. Adam Kośmieja – pianista oraz znany już opolskiej publiczności dyrygent – Jakub Chrenowicz – zinterpretują wspólnie chopinowską Fantazję na tematy polskie A-dur op. 13.

Symetrię wpomnianej wcześniej szachownicy zagwarantuje powrót na XX-wieczny Śląsk. Henryk Mikołaj Górecki – Ślązak z urodzenia i wyboru, zasłynął przede wszystkim jako autor wielkich kompozycji wokalno-instrumentalnych (jak np. Symfonia pieśni żałosnych czy Beatus vir). Swój Koncert na klawesyn (lub fortepian) i orkiestrę smyczkową osobiście nazywał... wybrykiem! Niezachwiana motoryka, złowieszcze brzmienie przeplatane harmonicznymi odprężeniami – Koncert zawsze wzbudza w słuchających szeroką gamę silnych emocji. Wykonanie Adama Kośmieji, szczególnego ambasadora polskiej muzyki współczesnej z pewnością będzie nimi wyraźnie naznaczone.

Ostatnim elementem wieczoru będzie na powrót Warszawa i wiek XIX. Stanisław Moniuszko (słusznie) utożsamiany jest z polską operą narodową. Filharmonicy Opolscy pod batutą Jakuba Chrenowicza tym razem zaprezentują jednak jego mniej znaną kompozycję – Poloneza koncertowego A-dur. Dzieło to jest dostojne, ale nie pompatyczne; melodia zapada w pamięć.

Gdzie i kiedy

Miejsce: Filharmonia Opolska

Data: 03.05

Godzina: 18:00