Debata „Gender ideologie(s). Kobieta i mężczyzna - naturalnie inni, kulturowo nierówni?”

Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu wraz z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Opolskiego i organizacją studencką Hello! Uni Opole zapraszają na drugie spotkanie z cyklu „Między kulturami”, podczas których znowu poruszone zostaną tematy ważne, aktualne i fundamentalne dla prób zrozumienia zmieniającego się na naszych oczach świata.

 

Debacie przyświecać będzie teza-pytanie: „Gender ideologie(s). Kobieta i mężczyzna - naturalnie inni, kulturowo nierówni?”

 

Być kobietą lub być mężczyzną nie zawsze i nie wszędzie znaczy to samo. Sprawy komplikuje fakt, że w ogóle można przekraczać te dwie kategorie. Chcemy zapytać, dlaczego chrześcijanki nie muszą nosić nikabu? Czy kobiety w Afganistanie czują się zniewolone? Czy kobiety w Polsce czują się zniewolone? Czy rzeczywiście jesteśmy tak bardzo wolni jak nam się wydaje? A może sytuacja w Afganistanie czy Turcji wcale tak bardzo nie odbiega od sytuacji w Polsce? Czy kobieta może wszystko... na co pozwoli jej mąż i czy jego honor to jej horror? Czy miłość służy czemuś jeszcze oprócz przetrwania naszego gatunku? Jak język robi krzywdę kobietom i mężczyznom? Jak zrozumienie uniwersalnych praw biologicznych warunkujących dymorfizm płciowy pomaga zaakceptować naturalną złożoność różnic pomiędzy płciami? Między innymi nad tymi kwestiami pochylicie się w kolejnym spotkaniu z cyklu Między kulturami w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wśród zaproszonych dyskutantów są:

 

Dr Anna Czerner - socjolożka

Dr Borys Cymbrowski - socjolog

Dr Katarzyna Molek-Kozakowska - filolożka

Mgr Elżbieta Pogoda - biolożka molekularna i ewolucyjna

Moderator: Marcin Deutschmann - socjolog

 

Oprócz tego w spotkaniu wezmą udział studenci i studentki z wielu krajów świata, którzy studiują Intercultural Communication na Uniwersytecie Opolskim - postaramy się przetłumaczyć wszystkie wypowiedzi. Zapraszamy osoby chcące wziąć udział w dwujęzycznej debacie – może pytanie postawione w tytule nie musi być retoryczne?

Gdzie i kiedy

Miejsce: Filia nr 4 MBP

Data: 01.03

Godzina: 18:00