Batory Trans

BATORY trans to przedstawienie inspirowane losami pasażerów statku Batory opisanymi w książce Bożeny Aksamit Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku. Rejs Batorym to  czas na zmierzenie się z wyobrażeniami – o emigracji, o potrzebie zmiany, o ucieczce, o tęsknocie, o konieczności.

Batory płynął do Ameryki średnio 14 dni. Dwa tygodnie na pełnym oceanie. Dwa tygodnie na uporanie się z przeszłością i przygotowanie się na nowe. Trzysta trzydzieści sześć godzin, podczas których jeszcze nic nie wiadomo, jesteśmy tylko my, nasze wyobrażenia, przypadkowi towarzysze podróży i noc. Za burtą rozpościera się przerażająco czarna otchłań oceanu, a na pokładzie oczywiście trwa kapitański bal…

MS Batory był nazywany Lucky Ship i do końca swych dni przewoził pasażerów bezpiecznie i nie zmógł go żaden sztorm. Każdy mój kurs przecięty jest siecią nici magicznych, które mnie zawsze ostrzegają przed niebezpieczeństwem. – mawiał Eustazy Borkowski, najsłynniejszy z kapitanów statku. Ponoć zawdzięczał to dużej ilości szampana wzniesionego ku chwale Matki Boskiej Gwiazdy Morza. Ocean alkoholu, siła religijności i sny o potędze, czyli emigracja… po polsku?

Projekt „Pantomima NOW” realizowany jest we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2017.

Gdzie i kiedy

Miejsce: Teatr Kochanowskiego

Data: 02.04

Godzina: 20:00

Wstęp: 20 zł

Strona organizatora: www

Wydarzenia na facebooku: fb