14 Festiwal Filmowy Opolskie Lamy

11 dni festiwalu, 278 projekcji filmowych, setka gości i kilkadziesiąt wydarzeń towarzyszących. Tak w liczbach przedstawia się 14. FFOL organizowany przez Stowarzyszenie Opolskie Lamy.

PROGRAM NA DZIŚ:

Spotkanie z Weroniką Bilską, warsztaty, Instytut Sztuki UO, godz. 11.00

 

Konkurs główny / blok III, Konkurs Etiud Filmowych, Teatr im. Jana Kochanowskiego, godz. 17.00 -21.00, wstęp 10 zł

 

Wytrwałość, reż. Małgorzata Imielska, Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham, reż. Paweł Łoziński, + spotkania z reżyserami poprowadzi Agnieszka Zientarska, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, godz. 17.00

Wytrwałość, reż. Małgorzata Imielska, PL 2015, 74 min
Historia o nieprzemijającej rozpaczy i nieustannym zmaganiu się by wierzyć, że wciąż są ludzie, którzy zasługują na miano człowieka. Ben Barenholtz, słynny producent i dystrybutor związany z amerykańskim, niezależnym przemysłem filmowym konfrontuje się z osobistym doświadczeniem Zagłady.

Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham, reż. Paweł Łoziński, PL 2016, 80 min.
Co kryje się pod słowem “miłość”? Dwie kobiety spotykają się w gabinecie psychoterapeuty. W intymnym dialogu trzech osób dawne urazy i głęboko ukryte emocje powoli wychodzą na powierzchnię. Terapeuta zabiera bohaterki w trudną podróż ku polepszeniu ich relacji.

 

Egzamin, reż. Cristian Mungiu, Kino Helios, plac Kopernika 17, godz. 19.00, wstęp według kasy kina Helios

Cristian Mungiu – laureat Złotej Palmy, który filmem 4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dniszturmem wdarł się do panteonu europejskich reżyserów – stworzył swój najbardziej osobisty obraz. W Egzaminie opowiedział o ludziach mu bliskich: miejskiej klasie średniej. Intelektualistach, którzy swoimi codziennymi wyborami kształtują społeczeństwo Rumunii. Romeo Aldeo jest zbliżającym się do pięćdziesiątki lekarzem z Klużu. Jego córka właśnie zdaje maturę, ma pojechać na studia za granicę. Ale tuż przed egzaminami zostaje napadnięta na ulicy. W obawie o jej rezultaty na maturze ojciec bierze sprawy w swoje ręce i postanawia załatwić roztrzęsionej córce dobry wynik.

Ardeny, reż. Robin Pront, Kino Meduza, godz. 20.00, wstęp 10 zł

Kenneth wychodzi na wolność po odbyciu wyroku za nieudane włamanie. Nie był jedynym sprawcą, ale konsekwentnie krył swojego brata Dave’a i ukochaną dziewczynę Sylvie, biorąc winę tylko na siebie. Po kilku latach w więzieniu Kenneth nie zna innego życia, niż to poza granicami prawa. Tymczasem Dave i Sylvie próbują wspólnie zacząć wszystko od nowa. W “Ardenach”, gdzie miłość rywalizuje ze zdradą, a braterska więź z zawiścią, wybór nigdy nie jest prosty. Uwięzieni w przeszłości bohaterowie, bliscy tym z filmów Jacquesa Audiarda, najczęściej kochają to, co ich niszczy. Trzymająca w napięciu historia dwóch braci, których poza kryminalną przeszłością i miłością do pięknej kobiety, różni wszystko.

 

 

Skarb, reż. Corneliu Porumboiu, Poczekalnia Dworca Głównego PKP, godz. 20.00, wstęp wolny

33-letni Costi wiedzie z rodziną skromne, spokojne życie w mieście. Wieczorami czyta synkowi bajki na dobranoc. Ich ulubioną opowieścią jest historia Robin Hooda – chłopiec często wyobraża sobie ojca jako bohatera, który staje w obronie słabszych. Costi nie przeczuwa, że niebawem znajdzie się w sytuacji rodem z kart dziecięcej książki. Niespodziewanie odwiedza go sąsiad, prosi o pożyczenie niemałych pieniędzy. Gdy okazuje się to niemożliwe, gość opowiada historię skarbu zakopanego w ogrodzie koło wiejskiego domu jego dziadków. Mężczyzna decyduje się pomóc w poszukiwaniach domniemanej fortuny z nadzieją uczestniczenia w jej podziale.

 

O!PLA - Animowany Videoklip, Miejsce X, godz. 21.00, wstęp wolny

 

Kawa i papierosy, reż. Jim Jarmush, Kino Meduza, godz. 22.00, wstęp 10 zł

Seria epizodów, w których bohaterowie popijając kawę i paląc papierosy rozmawiają na przeróżne tematy i omawiają między innymi: możliwość użycia nikotyny jako środka owadobójczego, sposoby na przyrządzenie prawdziwej angielskiej herbaty, wynalazki Nikoli Tesli, przygody członków nieistniejącego zespołu rockowego o nazwie SQÜRL, Paryż w latach 20. i co tak naprawdę stało się z Elvisem Presleyem.

 

 

Gdzie i kiedy

Miejsce: Opole

Data: 11.10

Godzina: 11:00

Strona organizatora: www