14 Festiwal Filmowy Opolskie Lamy

11 dni festiwalu, 278 projekcji filmowych, setka gości i kilkadziesiąt wydarzeń towarzyszących. Tak w liczbach przedstawia się 14. FFOL organizowany przez Stowarzyszenie Opolskie Lamy.

PROGRAM NA DZIŚ:

Konkurs główny: Blok III, Konkurs Etiud Filmowych, Kino Meduza, ul. Oleska 45, godz. 14.00-18.00, wstęp 10 zł

 

Dzień Babci, reż. Miłosz Sakowski oraz Małe Stłuczki, reż. Aleksandra Gowin, Ireneusz Grzyb, + spotkanie z reżyserami poprowadzi Piotr Czerkawski, Kino Meduza, ul. Oleska 45, godz. 18:30, wstęp 10 zł

Dzień Babci, reż. Miłosz Sakowski, PL 2015, 30 min
Tomek potrzebuje pieniędzy. Oszukuje starszą kobietę metodą “na wnuczka”. Kiedy wydaje się, że wszystko idzie zgodnie z planem, kobieta nagle demaskuje oszusta i zamyka go w mieszkaniu. Staruszka proponuje mu układ. Tomek dostanie pieniądze, ale musi udawać jej wnuczka przed pracownikiem socjalnym, który przyjdzie sprawdzić czy niedołężna kobieta ma opiekę rodziny. Jeśli zobaczy, że nie ma – kobiecie grozi przeniesienie do domu pomocy społecznej.

 

Małe Stłuczki, reż. Aleksandra Gowin, Ireneusz Grzyb, PL 2014, 78 min,

Dwie przyjaciółki zarabiają na życie likwidując mieszkania po zmarłych niedawno osobach. Część sprzętów i bibelotów, które znajdują, sprzedają na pchlim targu. Kiedy spotykają Piotra, który pracuje w fabryce pudełek, rozpoczyna się między nimi dziwna gra.

 

Przypadek Josephine H..., reż. Izabela Gustowska, + spotkanie z reżyserką poprowadzi Witold Sułek, Galeria Sztuki Współczesnej, plac Teatralny 12, godz. 20.00, wstęp wolny

Autorka – Izabella Gustowska – artystka multimedialna poszukuje latem 2013 roku w NY C swojej Josephine – niezależnej współczesnej kobiety .
Pierwowzorem dla jej bohaterki jest Josephine Hopper – artystka, modelka i żona amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera.
Fragmenty z obrazów do których pozuje i cytaty z jej dzienników, w których walczy o swoją niezależność, wolność i godność osobistą powracają w myślach
13 kobiet podglądanych na ulicach, mostach i w metrach NY C.
Wzorzec wiktoriańskiej moralności konfrontowany jest wzorcem dzisiejszych zachowań epoki postfeministycznej.
Otwartym pozostaje pytanie – czy autorka znalazła swoją Josephine w upalne lato z 2013?

 

Do utraty tchu, reż. Jean-Luc Godard, Kino Meduza, ul. Oleska 45, godz. 22.00, wstęp 10 zł

Do utraty tchu – debiut fabularny Jean-Luc Godarda z roku 1960, to sztandarowe dzieło tzw. Nowej Fali, będącej reakcją na popularne wówczas we Francji anachroniczne w formie „kino papy”. Film w nowatorski sposób potraktował wszystkie elementy języka filmowego i był odpowiedzią na potrzeby widowni, oczekującej od kina zbliżenia sztuki do realnego życia. Z pozoru gangsterska opowieść o zuchwałym, ale i pełnym uroku kryminaliście, brawurowo zagranym przez rozpoczynającego karierę Jean-Paul Belmondo, stała się manifestem wolności człowieka i twórcy. Dzieła autorów Nowej Fali zrewolucjonizowały sztukę filmową i wprowadziły pojęcie „kina autorskiego”.

 

 

Gdzie i kiedy

Miejsce: Opole

Data: 08.10

Godzina: 14:00

Strona organizatora: www