14 Festiwal Filmowy Opolskie Lamy

11 dni festiwalu, 278 projekcji filmowych, setka gości i kilkadziesiąt wydarzeń towarzyszących. Tak w liczbach przedstawia się 14. FFOL organizowany przez Stowarzyszenie Opolskie Lamy.

PROGRAM NA DZIŚ:

Konkurs główny: BLOK II, Konkurs Etiud Filmowych, Teatr im. Jana Kochanowskiego, plac Teatralny 12, godz. 16.00 - 20.00, wstęp 10 zł

 

Co przynosi przyszłość, reż. Mia Hansen-Løve, Kino Meduza, ul. Oleska 45, godz. 18.00, wstęp 10 zł

Nathalie uczy filozofii w szkole średniej w Paryżu. Z pasją wykonuje swoją pracę, a szczególną przyjemność sprawia jej przekazywanie uczniom zamiłowania do myślenia. Jako zamężna kobieta z dwójką dzieci dzieli swój czas między rodzinę, byłych uczniów i zaborczą matkę. Pewnego dnia mąż oświadcza, że zostawia ją dla innej kobiety. Mierząc się z tą narzuconą jej wolnością, Nathalie musi na nowo ułożyć swoje życie. Film toczy się wokół pytań o szczęście, powołanie i o to, czy ustalony tryb życia to wartość czy głupota. Przedstawia nie tylko poszukiwanie nowych dróg w życiu bohaterki, ale również rozważania na temat tego, czy i w jakim stopniu w codziennym życiu przydaje się filozofia.

 

Jonasz w brzuchu Lewiatana, reż. Krzysztof Wierzbicki, + spotkanie z reżyserem poprowadzi Bartosz Suwiński, Muzeum Polskiej Piosenki, ul. Piastowska 14a, godz. 19.00, wstęp wolny

Opowieść o życiu Jonasza Kofty w PRL – u. O tym, jak w tym systemie znajdował sobie enklawy wolności i jaką cenę za to płacił. O jego wiecznej wędrówce, o sukcesach i dramatach, o chwilach buntu wobec zniewolenia i momentach godzenia się z losem, o chorobie, którą przewalczył i o śmierci, która przyszła niespodziewanie i za wcześnie. Ale i o radości życia, dowcipie i pogodzie ducha. Film nie jest wyliczanką piosenek autorstwa bohatera. Niektóre utwory Jonasza Kofty stały się wręcz komentarzem do kolejnych epizodów z życia poety.

 

Baby Bump, reż. Jakub Czekaj, + spotkanie z reżyserem poprowadzi Piotr Czerkawski, Galeria Sztuki Współczesnej, plac Teatralny 12, godz. 20.00, wstęp wolny

Przeglądasz czasem album rodzinny? Uśmiechnięta buźka z dzieciństwa w pełnym słońcu, szczęście i sielanka… A pamiętasz też pierwszy plan zgładzenia rodziców? Regularną wojnę z kumplami w szkole, zdziwienie i strach, bo twoje ciało nagle zaczęło się zmieniać i żyć własnym życiem? Tego nie znajdziesz w rodzinnym albumie. Szalona historia Mickiego Housa skutecznie przypomni ci jak to naprawdę było być dzieckiem. Każdy to przeżył i ma swoje za uszami.

 

 

Romeo i Julia, reż. B. Luhrmann, Kino Meduza, ul. Oleska 45, godz. 22.00, wstęp 10 zł

Najsłynniejsza miłosna opowieść wszech czasów rozegrana w barwnych latach 90. W rolach tytułowych genialny duet Leonardo DiCaprio i Claire Danes.

 

Gdzie i kiedy

Miejsce: Opole

Data: 07.10

Godzina: 16:00

Strona organizatora: www