14 Festiwal Filmowy Opolskie Lamy

11 dni festiwalu, 278 projekcji filmowych, setka gości i kilkadziesiąt wydarzeń towarzyszących. Tak w liczbach przedstawia się 14. FFOL organizowany przez Stowarzyszenie Opolskie Lamy.

PROGRAM NA DZIŚ:

Fukushima – moja miłość, reż. Doris Dörrie, Miejski Dom Kultury, ul. Strzelców Bytomskich 1, godz. 18.00 + 20.30, wstęp 8 zł

Doris Dörrie wraca do Japonii, podnoszącej się po tragedii trzęsienia ziemi i tsunami z 2011 roku. Bohaterką filmu jest Marie – młoda dziewczyna, której życie runęło w gruzach. 

 

 

Wszyscy albo nikt, reż. Kheiron, Poczekalnia Dworca Głównego PKP, godz. 20:00, wstęp wolny

Debiutujący reżyser Kheiron, popularny francuski komik, opowiada w filmie prawdziwą historię swojego ojca, Hibata.

Hibat, pełen zapału i młodzieńczych ideałów, bierze udział w rewolucji, która obala szacha Iranu. Po wyjściu z więzienia spotyka Fereszte, miłość swojego życia. Jednakże, zamiast oczekiwanej demokracji, w Iranie nastaje islamska dyktatura i zakochani muszą zmagać się z dużo większymi problemami. Wydaje się, że jedynym wyjściem jest ucieczka z kraju.

Czy będzie to jednak dla nich happy end?

Dramatyczne perypetie i historyczne wydarzenia wielkiej wagi, a przy tym groteska i humor. Ironiczne oko reżysera wychwyci wszelkie absurdy dyktatury, tak podobne pod każdą szerokością geograficzną. „Wszyscy albo nikt” to film bardzo potrzebny w dzisiejszych czasach, pozwalający lepiej zrozumieć problemy bliskowschodnich migrantów, porównywany do słynnego „Kurczaka ze śliwkami” Marjane Satrapi.

 

Koncert Natalii Przybysz - wydarzenie towarzyszące 14 FFOL, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, ul. Piastowska 14a, godz. 20:00, wstęp 40 zł (50 zł w dniu koncertu)

 

Gdzie i kiedy

Miejsce: Opole

Data: 05.10

Godzina: 18:00