14 Festiwal Filmowy Opolskie Lamy

11 dni festiwalu, 278 projekcji filmowych, setka gości i kilkadziesiąt wydarzeń towarzyszących. Tak w liczbach przedstawia się 14. FFOL organizowany przez Stowarzyszenie Opolskie Lamy.

PROGRAM NA DZIŚ:

Za ścianą, reż. Krzysztof Zanussi, Gala wręczenia Honorowej Lamy, + spotkanie z Mają Komorowską prowadzi ks. Andrzej Luter, Bestia, reż. Aleksander Hertz, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, godz.18.00, wstęp wolny

Za ścianą, reż. Krzysztof Zanussi, PL 1971, 56 minut

Dwoje młodych ludzi mieszka samotnie obok siebie, niemal przez ścianę. Dzieli ich jednak mur różnic nie do pokonania. On jest naukowcem na drodze do kariery. Twardy, bezwzględny realista, idzie od sukcesu do sukcesu. Ona jest mu bliska jedynie z powodu zainteresowania wykonywanym zawodem. Poza tym jest jego przeciwieństwem. Nie osiągnęła niczego, nie powiodło się jej w pracy naukowej, w życiu osobistym. Jest samotna, bezradna, wrażliwa i nieśmiała. Zdobywa się na zaproszenie go do siebie. Mężczyzna jest gładki, oschły, uprzejmy. Rwie się wątek rozmowy. Ich chwilowe porozumienie jest pozorne, nie mają sobie nic do powiedzenia. Chwile, które razem spędzili, niczego nie zmienią. Pozostaną dla siebie parą obcych ludzi.

 

Wołyń – wydarzenie towarzyszące 14 FFOL, reż. Wojciech Smarzowski, + spotkanie z Arkadiuszem Jakubikiem poprowadzi Agnieszka Zientarska lub ks. Marek Lis, Kino Helios, plac Kopernika 17, godz. 18.00, wstęp według kasy kina Helios

Jest lato 1939 roku. Zosia (Michalina Łabacz) to piękna, młoda Polka, bezgranicznie zakochana w Ukraińcu Petro (Wasyl Wasylik). Ich wielka miłość zostaje wystawiona na próbę, gdy ojciec dziewczyny postanawia wydać ją za majętnego wdowca, Skibę (Arkadiusz Jakubik). Zaraz po ślubie zrozpaczona Zosia zostaje sama z dziećmi męża powołanego na front. Tymczasem między mieszkającymi obok siebie Polakami, Ukraińcami i Żydami dochodzi do coraz liczniejszych aktów przemocy. Dziewczyna staje się uczestniczką i świadkiem tragicznych wydarzeń, których kulminacją będzie rzeź dokonana na ludności polskiej przez bezwzględnych oprawców z UPA oraz polskie akcje samoobronne.

 


Barany. Islandzka opowieść, reż. Grímur Hákonarson, Kino Meduza, godz. 20.00, wstęp 10 zł

„Barany. Islandzka opowieść” – islandzki kandydat do Oscara – jest przepełniony błyskotliwymi obserwacjami, ciepłem i ironicznym humorem. Reżyser przenikliwie ukazuje obraz ludzi broniących – czasem w uparty, a czasem w komiczny sposób – swojego stylu życia i niezależności. Film Hákonarsona to hymn na cześć przekornej ludzkiej natury, która w najtrudniejszej sytuacji potrafi zachować się w nieprzewidywalny, budzący podziw sposób. Finał „Baranów. Islandzkiej opowieści”  – jedna z najbardziej wzruszających scen w kinie europejskim ostatnich lat – nie pozostawi nikogo obojętnym.

 

Kwiat wiśni i czerwona fasola, reż. Naomi Kawase, Poczekalnia Dworca Głównego PKP, godz. 20.00, wstęp wolny

Tokue, trochę dziwna, ale sympatyczna starsza pani zjawia się pewnego dnia na stoisku z naleśnikami w poszukiwaniu pracy. Właścicielem jest Sentaro, ponury, milczący mężczyzna z mnóstwem własnych kłopotów. Specjalizuje się w małych naleśnikach z nadzieniem z pasty fasolowej. Początkowo odmawia zatrudnienia Tokue, ale ona wpycha mu do ręki pastę zrobioną według własnego sekretnego przepisu. Jej smak przekonuje go do zatrudnienia starszej pani, a decyzja ta da początek relacji, w której chodzi znacznie więcej niż o uliczne jedzenie.

 

Koncert Jakubik & Deriglasoff - wydarzenie towarzyszące 14 FFOL, Kofeina Foyer, godz. 21.30, wstęp wolny

Muzyczny projekt pod roboczym tytułem „40 PRZEBOJÓW”, inspirowany poszukiwaniami takich twórców jak John Cage czy John Zorn, jest oryginalną propozycją, jakiej na polskim rynku muzycznym znaleźć nie sposób.

 

Pokaz laureatów festiwalu O!PLA 2016, Pub Opole Główny, godz. 21.00, wstęp wolny

 

Gdzie i kiedy

Miejsce: Opole

Data: 13.10

Godzina: 19:30

Strona organizatora: www