14 Festiwal Filmowy Opolskie Lamy

11 dni festiwalu, 278 projekcji filmowych, setka gości i kilkadziesiąt wydarzeń towarzyszących. Tak w liczbach przedstawia się 14. FFOL organizowany przez Stowarzyszenie Opolskie Lamy.

PROGRAM NA DZIŚ:

O matko! Umrę…, reż. Xavier Seron, Młodzieżowy Dom Kultury, godz. 18.00 - 20.30, wstęp 8 zł

7- letni hipochondryk Michel jest niespełnionym aktorem, którego życie zmierza donikąd. Pracuje w sklepie z AGD ze swoim jedynym przyjacielem, Derekiem. W wolnym czasie życie Michela toczy się wokół dwóch silnych kobiet. Jego matki Monique, która wykorzystując swoją chorobę, manipuluje synem. Oraz jego dziewczyny Aurelie, dziwacznej malarki, która pragnie sławy i uznania. Każda z nich chce zawładnąć życiem Michela, który sam próbuje walczyć ze swoimi chorymi lękami… Wierzy albowiem, że od matki wraz z życiem otrzymał też śmierć, a nawet raka. Jego chimeryczne zachowanie wkręca go w coraz bardziej w paranoidalną rzeczywistość. Przeplot symboli religijnych, strachu przed śmiercią, czarnego humoru z żywą muzyką barokową, prowadzi do niejednoznacznej percepcji filmu. To odważne i nieszablonowe podejście do odwiecznych tematów oraz ciekawe stylistyczne wybory sprawiają, że widz staje się zwolennikiem tego obrazu i zaśmiewa się w głos.

 

Rok spokojnego słońca,Krzysztof Zanussi, Kino Meduza, godz. 18.00, wstęp 10zł

Rok 1946. Do miasteczka w pobliżu Zielonej Góry przybywa amerykańska komisja wojskowa, mająca odnaleźć groby zamordowanych przez hitlerowców jeńców alianckich. Kierowca Norman (Scott Wilson) poznaje Emilię (Maja Komorowska), kobietę czterdziestoletnią i jest nią zafascynowany. Wzajemne zainteresowanie, a stopniowo i uczuciowe zaangażowanie, utrudnia bariera językowa. Norman stara się nakłonić Emilię do wspólnego wyjazdu do Ameryki. Oboje są wolni. Emilia również pragnie tego wyjazdu, jednak na skutek wielu perypetii – rezygnuje. Po wielu latach Emilia, pensjonariuszka domu starców, otrzymuje spadek z Ameryki..

 

Alisa w krainie wojny, reż. Alissa Kowalenko, Liubov Durakowa, + spotkanie z reżyserami poprowadzi Agnieszka Zientarska, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, godz. 18.00, wstęp wolny

Film opowiada dramatyczną historię młodej dziewczyny, która bierze udział w proteście na Majdanie. Wiedziona instynktem dokumentalistki, ale także poczuciem obywatelskiej odpowiedzialności, stopniowo z obserwatorki zamienia się w uczestniczkę tych wydarzeń. Z kamerą dociera do najgorętszych miejsc na froncie.

 

Klient, reż. Asghar Farhadi, Kino Helios, plac Kopernika 17, godz. 19.00, wstęp według kasy kina Helios

W pierwszej scenie młode małżeństwo budzi się w środku nocy w swoim mieszkaniu w Teheranie, cały dom się trzęsie. Bohaterowie muszą się w pośpiechu ewakuować. W wyniku dramatycznego, nieprzewidywalnego rozwoju akcji ich postawy zostają wystawione na próbę. Napięcie, jakie osiąga Farhadi w finałowych minutach filmu, jest trudne do zniesienia.

 

Argentyna, reż. Carlos Saura, Kino Meduza, godz. 20.00, wstęp 10 zł

Carlos Saura zabiera widzów do serca argentyńskiej muzyki. Twórca staje z kamerą w miejscu, gdzie przecinają się szlaki przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Tradycyjne ludowe melodie mieszają się z popularną muzyką, a artyści zastanawiają się, jaka jest przyszłość tej sztuki.

 

 

Gdzie i kiedy

Miejsce: Opole

Data: 12.10

Godzina: 18:00

Strona organizatora: www